Zez – objawy, leczenie, diagnoza, co powoduje

zezZez jest problemem wzrokowym, w którym obydwa oczy nie badają dokładnie tego samego punktu w dokładnie tym samym momencie. Zez najczęściej zaczyna się we wczesnej młodości. Czasami nazywany jest skrzyżowanymi oczami lub mrużeniem oka.

Normalnie, mięśnie przylegające do każdego oka pracują razem, aby poruszać oboma oczami dokładnie w tym samym kierunku w dokładnie tym samym momencie. Zez występuje wtedy, gdy mięśnie oka nie pracują prawidłowo, aby kontrolować ruch oczu. Gdy mięśnie oka nie pracują tak, jak powinny, oczy mogą się źle ustawić i umysł może nie mieć możliwości połączenia dokładnie tego, co widzi jedno oko, co widzi drugie.

Dziecko rzadko traci zeza po tym jak dorośnie. Bez terapii zez może prowadzić do trwałych problemów z widzeniem. Na przykład, jeśli dziecko nie używa jednego oka, ponieważ jest źle ustawione, może rozwinąć się u niego słaby wzrok (tzw. leniwe oko lub amblyopia).

Posiadanie zeza może być trudne dla samooceny dziecka. Ma to wpływ na wygląd dziecka, a także na jego zdolność do dobrego widzenia. Inne dzieci mogą dokuczać Twojemu dziecku, aby mieć krzyżowe oczy lub używać opaski. Bądź wspierający dla swojego dziecka, także szukaj od razu leczenia.

Co powoduje zeza?

Zez z dzieciństwa często nie ma żadnej znanej przyczyny, nawet jeśli ma on tendencję do biegania w rodzinie.

Czasami zez rozwija się, gdy oczy kompensują dodatkowe problemy z widzeniem, np. dalekowzroczność lub nawet chorobę. Inne rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko zeza u dziecka to choroba, która wpływa na nerwy i mięśnie, wczesny poród, zespół Downa, ból głowy i inne problemy.

Dorośli mogą wyrosnąć zeza z oczu lub uszkodzić naczynia krwionośne. Utrata wzroku, guz zegarka lub nawet guz mózgu, choroba Gravesa, udar mózgu i różne zaburzenia nerwowe i mięśniowe mogą również prowadzić do zeza u dorosłych.

Jakie zez ma objawy?

Najczęstszymi objawami są:

Oczy, które nie pojawiają się dokładnie w tym samym kierunku, dokładnie w tym samym momencie. (Jeśli oczy Twojego dziecka są tylko nieznacznie przesunięte, możesz ich nie wykryć).
Oczy, które nie pasują do siebie.
Mrugające lub zamykające jedno oko w jasnym świetle słońca.
Przechylanie lub obracanie głowy, aby sprawdzić na jakimś przedmiocie.
Zderzenie z rzeczami. (Zez ogranicza postrzeganie grubości)

Starsze dziecko może również narzekać na niewyraźne widzenie, zmęczone oczy, wrażliwość na światło, a nawet podwójne widzenie.

Objawy mogą przychodzić i odchodzić. Mogą się one nasilać, jeśli dziecko jest chore lub zmęczone.

Oczy dziecka mogą być na początku źle ułożone. Oczy powinny być jednak ostatecznie wyrównane w wieku od 3 do 4 tygodni. Czasami może się wydawać, że oczy są źle ułożone, ponieważ dziecko ma duży mostek w nosie, który sprawia wrażenie skrzyżowanych oczu. Jeśli jednak oczy dziecka nie są wyrównane za każdym razem po 4 tygodniach, zabierz dziecko do lekarza na badanie oczu.

Jak rozpoznaje się zeza?

Lekarz może często stwierdzić, że dziecko ma zeza tylko poprzez spojrzenie na oczy dziecka. Może być oczywiste, że oczy nie pojawiają się dokładnie w tym samym momencie.

Lekarz może kazać dziecku spojrzeć na jakiś przedmiot, zakrywając i odsłaniając każde oko. Pozwala to lekarzowi określić, które z nich odwracają uwagę, na ile to działa i w jakich warunkach następuje niespodziewany zwrot. Te oceny pomogą lekarzowi dowiedzieć się, czy dziecko ma amblyopię (leniwe oko), która czasami zdarza się przy zezie.

Jak można go leczyć?

Najczęstszymi sposobami leczenia zeza są:

Okulary. Noszenie okularów może od czasu do czasu utrwalić zeza o umiarkowanym nasileniu.
Tymczasowa przepaska na mocniejsze oko w przypadku, gdy dziecko ma amblyopię. W ten sposób słabe oko stanie się silniejsze, co może pomóc w ułożeniu własnych oczu. Dziecko może potrzebować plastrów przez kilka lub cały czas, aby uzyskać kilka tygodni, a nawet miesięcy.
Chirurgia mięśni oka. Jest to często jedyna metoda na poprawę wzroku i lepsze ułożenie oczu. Może to zająć więcej niż jedną operację, jak również Twoje dziecko będzie nadal musiało nosić okulary.

Inne zabiegi mogą zawierać leki i ćwiczenia.

Leczenie zeza powinny rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe. Ogólnie rzecz biorąc, im młodsze dziecko jest w momencie rozpoczęcia leczenia, tym większe są szanse na skorygowanie problemu.

Dodatkowo, bardzo ważne jest, aby dziecko uzyskało wyniki badań kontrolnych.

Inne schorzenia:

Ospa