Zatrzymanie krwawienia z nosa – jak to odpowiedni zrobić?

zatrzymanie-krwawienia-z-nosaWiele krwawień z nosa występuje w wiodącej części nosa i obejmuje tylko jedno nozdrze. Część krwi może spłynąć w tylnej części nosa do gardła. Wszystkie te krwawienia z nosa nie są poważne, a ponadto możesz często leczyć się w swoim domu.

Mniej częsty, ale znacznie poważniejszy rodzaj krwotoku z nosa zaczyna się w tylnej części nosa i zazwyczaj dotyczy obu nozdrzy. Duża ilość krwi może spływać po pniu gardła. Taki rodzaj krwawienia z nosa może występować częściej u osób starszych ze względu na problemy zdrowotne, jakie mogą mieć. Będziesz chciał, aby lekarz zalecił Ci leczenie, które ureguluje krwawienie z nosa.

Aby zapobiec krwawieniu z nosa, należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

Usiądź prosto i przewróć głowę lekko do przodu.
Uwaga: Nie pochylaj się znowu do tyłu głowy. Może to prowadzić do tego, że krew spływa po pniu szyi, a ty możesz ją spożywać. Połknięta krew może podrażniać żołądek i powodować dyskomfort. A mdłości mogą pogorszyć krwawienie lub spowodować, że zacznie się ono od nowa. Wypluj każdą krew, która gromadzi się w twoich ustach i gardle, w przeciwieństwie do jej połknięcia.
Użyj kciuka i palca wskazującego, aby mocno uszczypnąć miękką część nosa, która jest zamknięta. Nos składa się z twardej, kościstej części, a także łagodniejszej części wykonanej z chrząstki. Krwotoki z nosa występują zwykle w delikatnej części nosa. Spryskiwanie nosa za pomocą sprayu do nosa przed zastosowaniem ciśnienia może zapobiec krwawieniu z nosa. Może być konieczne oddychanie z okolicy ust.
Szukaj dalej przez całe 10 minut. Użyj zegara, aby ustawić czas na 10 minut. Może to wyglądać na dość długi moment. Walcz z pokusą podglądania po kilku minutach, aby ustalić, czy z nosa ustało krwawienie.
Sprawdź, czy nos nadal krwawi po 10 minutach. Kiedy to nastąpi, przytrzymaj go jeszcze przez 10 sekund. Większość krwawień z nosa ustąpi po 10 do 20 minutach bezpośredniego ucisku.
Ustawić cienką warstwę silikonu – lub sterylnego żelu do nosa, lub antyseptycznego płynu do nosa w obrębie własnego nosa. Nie wydmuchujcie i nie wkładajcie niczego innego do nosa przez co najmniej 1-2 godziny po ustąpieniu krwawienia.
Odpoczywaj spokojnie przez kilka godzin.

Po ustąpieniu krwotoku z nosa, poniższe wskazówki mogą zapobiec wystąpieniu krwotoku z nosa:

Zapobiec silnemu krwotokowi z nosa.
Nie wybieraj nosa.
Unikaj podnoszenia lub napinania się po krwawieniu z nosa.
Uwalniaj umysł na poduszkach podczas snu.
Nakładać cienką warstwę silikonu – lub sterylnego żelu do nosa albo antyseptycznego balsamu do nosa w obrębie własnego nosa.
Nie należy stosować aspiryny ani alternatywnych leków przeciwzapalnych  przez trzy do czterech tygodni. Może być stosowany w celu złagodzenia bólu. Bądźcie bezpieczni razem z lekami. Przeczytaj i przestrzegaj instrukcji podanych na etykiecie. Porozmawiaj z lekarzem o rzuceniu wszelkich leków, które teraz bierzesz.
Nie używaj leków przeciwzapalnych, leków antyhistaminowych, środków dekoncentrujących ani sprayów do nosa.

Krwotoki z nosa Mogą się rozwijać u osób cierpiących na migreny lub przewlekłe objawy gorączki siana (chrapanie po nosie, kaszel, a nawet katar, duszność lub swędzenie nosa), ponieważ komórki odbytu stają się podrażnione i zapalne. Stosowanie leków może złagodzić objawy, powodując mniejszy dyskomfort i bolesność, a także mniej krwawień z nosa. Ale nadużywanie leków przeciwalergicznych może powodować krwawienia z nosa z powodu ich nadmiernego wysuszenia wyników ubocznych. Jeśli masz dużo krwawień z nosa, porozmawiaj z lekarzem o prawidłowym stosowaniu leków na kaszel i przeziębienie.

W przypadku, gdy pomagasz komuś zapobiec krwawieniu z nosa, trzymaj się z dala od dotykania przepływu krwi innej osoby. Używaj rękawic, jeśli są dostępne, lub warstw materiału, lub nawet plastikowego worka, aby chronić siebie.