Zapalenie ucha środkowego – przyczyny , objawy , terapie , leczenie

zapalenie ucha środkowego - przyczyny , objawy , terapie , leczenie

Zapalenie ucha środkowego może dotyczyć osób w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Statystyki potwierdzają, że co najmniej 30% dzieci cierpiało na to schorzenie przynajmniej raz. Jest to bolesne zapalenie, które wymaga szybkiego leczenia, aby uniknąć komplikacji. Zapalenie ucha środkowego jest dość powszechną chorobą i może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze, ten rodzaj zapalenia dotyczy dzieci, ponieważ kanał słuchowy u dzieci nie jest w pełni rozwinięty, jest krótki i szeroki i z tego powodu kanał jest połączony z bębenkiem, gardłem i ustami. Z tego powodu łatwiej jest, aby bakterie i wirusy, które dostają się do ucha z ust i nosa, miały wpływ na ucho. W wielu przypadkach zapalenie ucha środkowego występuje po wysokiej infekcji dróg oddechowych w 70% przypadków.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha środkowego?

Jakie są przyczyny zapalenia ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego jest spowodowane przez bakterię, która nazywa się streptococcus pneumonia. W innych przypadkach, które są mniej prawdopodobne zapalenie ucha środkowego jest spowodowane przez wirusy, takie jak parainfluenza, nosowirus i adenowirus. Zapalenie ucha środkowego jest bardzo bolesne ze względu na fakt, że infekcja powoduję opuchliznę błony śluzowej na rurce Eustachiasza. Z tego powodu w uchu znajduje się duży nacisk, a ucho wytwarza śluz, którym ma się bronić. Ten śluz jest gęsty i powoduje ból. Statystyki potwierdzają jednak, że ten rodzaj zapalenia zmniejsza się wraz ze wzrostem dziecka, zwłaszcza od 7 roku życia. Mogą istnieć również inne czynniki powodujące zapalenie ucha środkowego. Objawy zapalenia ucha środkowego są szczególnie rozpoznawalne, ponieważ zaczynają się od bólów ucha i towarzyszą im wysoka gorączka, trudności ze snem, a czasem biegunka, nudności i wymioty. Do rozpoznania zapalenia ucha środkowego potrzebny jest lekarz specjalista, który wykonuje badanie otoskopowe, specjalista wprowadza wziernik do ucha w celu zbadania tkanek pod kątem ewentualnego zapalenia. Wziernik bada bębenek uszny i przewód słuchowy zewnętrzny, a w razie potrzeby może być wymagane wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu dalszego badania.

W jaki sposób leczy się zapalenie ucha środkowego?

Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie ucha środkowego w fazie ostrej, dotykające dzieci, powinno być leczone przez pediatrę lub laryngologa. Aby złagodzić objawy w domu przed konsultacją z lekarzem, pomocne mogą być ciepłe okłady na uchu. W przypadku bardzo wyraźnych objawów, takich jak wysoka gorączka, biegunka i wymioty, przydatne jest podanie dzieciom środka przeciwbólowego, takiego jak paracetamol, a następnie natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej. Nie wkładać kropli ani nie dotykać ucha. Ogólnie rzecz biorąc, antybiotyki są zalecane w niektórych przypadkach, na przykład gdy dziecko ma mniej niż półtora roku życia, gdy gorączka jest bardzo wysoka, na przykład około 40 stopni, gdy są przecieki z ucha i gdy zapalenie ucha środkowego jest ostre i dwustronne. Antybiotyk podawany jest od 7-10 dni, a następnie konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego. W innych przypadkach, tzn. gdy objawy te nie występują, zapalenie ucha środkowego jest leczone środkami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, a następnie na przykład paracetamolem lub ibuprofenem. Tylko wtedy, gdy zapalenie ucha i objawy nie ustępują po dwóch lub trzech dniach, konieczne jest sprawdzenie i podanie antybiotyku, jeśli to konieczne. Kiedy ból jest bardzo silny z powodu stanu zapalnego, konieczna jest paracentezis, czyli nacięcie tympanonu, w którym znajduje się wydzielina powodująca stan zapalny, co pozwala na natychmiastową ulgę w bólu.

Konieczne jest, podczas zapalenia ucha środkowego, aby wypuścić ropną wydzielinę z ucha i aby kanał słuchowy był zawsze czysty. Regularnie zmieniając opatrunek i stosując krople do uszu przepisane przez lekarza. Zapalenie ustępuje zazwyczaj w czasie krótszym niż miesiąc, a terminowe leczenie, jak również jego diagnoza pomaga uniknąć komplikacji. Powikłania obejmują fakt, że zapalenie ucha środkowego może stać się przewlekłe lub prowadzić do innych schorzeń, takich jak zapalenie gruczołu krokowego, niedowład, zapalenie nerwu twarzowego i zapalenie ucha wewnętrznego. Aby zapobiec zapaleniu ucha środkowego, nie istnieją żadne szczególne systemy, z wyjątkiem natychmiastowego leczenia wszystkich stanów zapalnych wpływających na gardło i nos.