Zapalenie pochwy – co to jest, co powoduje, objawy, diagnoza

Zapalenie pochwy - co to jest, co powoduje, objawy, diagnozaCo to jest zapalenie pochwy?

Zapalenie pochwy to infekcja lub zapalenie pochwy. Może powodować swędzenie i pieczenie, dostosowanie w wydzielinie z pochwy, a czasami dyskomfort podczas seksu.

Co powoduje zapalenie pochwy?

Zapalenie pochwy może być wywołane przez zarazki, drożdże lub różne inne mikroorganizmy. Przedmioty z łazienki, douchy, a także środki plemnikobójcze mogą dodatkowo pogarszać stan pochwy, a także wywoływać swędzenie i ból.

Do 3 najbardziej typowych rodzajów zapalenia pochwy i jego przyczyn należą:

Infekcja drożdżakowa. Zdrowa pochwa zawiera zwykle niewielką ilość komórek drożdżowych, oprócz określonej liczby zarazków. Zazwyczaj nie ma wystarczającej ilości komórek drożdżowych, aby spowodować problemy. Jednak od czasu do czasu pojawia się coś w pochwie, co pozwala komórkom drożdżakowym szybko rosnąć i przejąć kontrolę, powodując oznaki. Przyjmowanie antybiotyków w niektórych przypadkach wyzwala to. Będąc w ciąży, biorąc pigułki antykoncepcyjne, które zawierają estrogeny, lub o terapii hormonalnej może dodatkowo powodować to. Więc może niektóre choroby, jak cukrzyca lub zakażenie HIV.
Mikrobiologiczna waginoza. Dzieje się tak, gdy niektóre z bakterii ogólnie występujących w kanale pochwy są w stanie szybko rosnąć, powodując oznaki. Eksperci nie są pewni, co jest tego przyczyną. Jednak pewne rzeczy sprawiają, że jest bardziej prawdopodobne, że ma to miejsce. Polegają one na posiadaniu więcej niż jednego partnera seksualnego, posiadanie kobiety towarzyszki seksualnej, posiadanie infekcji przenoszonej drogą płciową, używanie IUD do kontroli urodzeń i douching.
Trichomoniasis. Jest to infekcja przenoszona drogą płciową, spowodowana przez krwiopijcę. Dostajesz ją, kochając się z kimś, kto ją ma. Zwykle nazywa się to trich (stanowa „technika”).

Dodatkowym rodzajem zapalenia pochwy jest atroficzne zapalenie pochwy. Jest to podrażnienie okolicy pochwy spowodowane przez przerzedzenie komórek, jak również mniejszą wilgotność powierzchni ścianek narządów płciowych. Często towarzyszy to menopauzie w wyniku obniżenia poziomu estrogenu hormonu. Dokładnie taki sam wpływ może mieć leczenie chirurgiczne mające na celu pozbycie się jajników.

Jakie są objawy?

Objawy i symptomy zapalenia pochwy mogą obejmować:

Zmiana w typowej wydzielinie z pochwy, w tym szara, zielona lub żółta wydzielina.
Zapalenie narządów płciowych, obrzęk, swędzenie lub dyskomfort.
Zapach narządów płciowych.
Oparzenie podczas sikania.
Ból lub utrata krwi, gdy uprawiasz seks.

Dokładnie, jak diagnozuje się zapalenie pochwy?

Twój lekarz na pewno sprawdzi, czy w kanale pochwy nie ma bólu i obrzęku, a także na pewno pobierze próbkę wydzieliny z narządów płciowych. Próbka może być oceniona w laboratorium, aby zobaczyć, co wywołuje problem.

Jak dokładnie jest ona traktowana?

Jeśli jesteś w ciąży, porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakieś objawy. Niektóre problemy mogą mieć wpływ na ciążę, dlatego należy koniecznie porozmawiać z lekarzem i uzyskać odpowiednią terapię.

Zakażenie drożdżakowe. Jeśli miałaś już wcześniej infekcję drożdżakową i potrafisz rozpoznać objawy, a także nie spodziewasz się ich wystąpienia, możesz samodzielnie leczyć się w domu lekami, które możesz kupić bez recepty. Możesz użyć balsamu przeciwgrzybiczego lub czopku, który bierzesz do swojej pochwy. Albo lekarz może zalecić lekarstwo na infekcję.
Mikrobiologiczna waginoza. Lekarze zazwyczaj stosują antybiotyki w celu leczenia tego problemu. Jest to zazwyczaj lekki problem. Ale może powodować znacznie poważniejsze problemy, więc jest to doskonały pomysł, aby zobaczyć się z lekarzem, a także uzyskać terapii.
Trichomoniasis.Ta infekcja jest również leczona antybiotykami. Zarówno ty, jak i twoja towarzyszka seksualna potrzebuje terapii.
Atroficzne zapalenie pochwy. Zazwyczaj leczy się ją za pomocą balsamów estrogenowych lub tabletek.

Jak dokładnie można powstrzymać zapalenie pochwy?

Nie bierzcie antybiotyków na receptę, chyba że naprawdę musicie.
Nie durniaj się.
Nie używaj kobiecych sprayów dezodorujących ani innych środków zapachowych w kanale pochwy lub jego okolicach.
Przez cały czas trwania, modyfikuj tampony co najmniej 3 razy dziennie, lub przyciskaj pomiędzy tamponami i wkładkami. Nie zostawiaj tamponów na dłużej niż 8 godzin. I upewnij się, że usuwasz ostatni używany tampon.
Używaj profilaktycznie przez cały seks. Ogranicz liczbę swoich partnerów seksualnych.

Dietonus

ProstEro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *