Zapalenie opon mózgowych – objawy , terapie , przyczyny , leczenie

Objawy zapalenie opon mózgowych i terapie , leczenie

Choroba rozwija się około 20 godzin po zakażeniu i dzieli się na wirusowe zapalenie opon mózgowych i bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest najczęstsze, diagnoza jest trudna, ponieważ ma te same objawy co grypa. Na szczęście ten typ zapalenia opon mózgowych można rozwiązać bez żadnych szczególnych konsekwencji w ciągu 7 dni. Bakteryjne zapalenie opon mózgowych, z drugiej strony, jest najrzadziej spotykaną, ale również najpoważniejszą formą.

Zapalenie opon mózgowych może być meningokokowe, gronkowcowe lub pneumokokowe, w zależności od bakterii, które je przenoszą. Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest przenoszone poprzez bezpośredni kontakt z powietrzem. Staphylococcus aureus jest odpowiedzialny za gronkowcowe zapalenie opon mózgowych i jest bardzo agresywną bakterią. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych pneumokokowych jest przenoszone z mięśniaka pneumokowego przez drogi oddechowe. Meningokok jest bakterią, która jest najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowych. Ogólnie rzecz biorąc, meningokok jest bakterią, która występuje w naszym organizmie w górnych drogach oddechowych, tj. w nosie i gardle, nie przenosi objawów. Główną przyczyną zakażenia i zapalenia opon mózgowych są zdrowi nosiciele bakterii, podczas gdy tylko 0,5% przypadków choroby przenoszone jest przez osoby cierpiące na tę chorobę.

Różne rodzaje meningokoków

Istnieje wiele typów meningokoków, co najmniej 13 różnych typów, ale tylko 5 z nich powoduje zapalenie opon mózgowych i inne poważne choroby. Grupy meningokoków, zwane serotypami, które mogą prowadzić do epidemii i chorób, to głównie 5: A, B C, Y i W135. Spośród nich serotypy B i C są głównymi przyczynami chorób w Europie. Zapalenie opon mózgowych jest chorobą, która jest poważna tylko w 10% przypadków i może mieć fatalne skutki, ale nadal ma niski poziom zarażenia. Aby uniknąć niebezpiecznej zarazy, zawsze zaleca się przeprowadzenie profilaktyki antybiotykowej dla osób, które są w bliskim kontakcie z chorymi, w szczególności mieszkających razem, lub które śpią lub jedzą z chorymi i które w ciągu ostatnich 7 dni miały kontakt ze śliną chorych.

Zapalenie opon mózgowych : diagnoza

zapalanie-opon-mózgowych-diagnoza

Objawy i diagnoza zapalenia opon mózgowych zawsze zależą od rodzaju zarazku, który spowodował tę chorobę. Typowe objawy to nudności lub wymioty, bóle głowy, ból szyi, wysoka gorączka i drgawki. Aby zrozumieć rodzaj bakterii odpowiedzialnej za zapalenie opon mózgowych, zazwyczaj przeprowadza się badanie krwi. Bakteryjne zapalenie opon mózgowych ma również czynniki ryzyka, w tym na przykład zapalenie opon mózgowych u dzieci poniżej 5 roku życia, które można bardzo znacząco wyeliminować za pomocą planowanych szczepionek. Zapalenie opon mózgowych jest również chorobą, która występuje częściej między końcem zimy a początkiem wiosny, a ludzie żyjący na obszarach wspólnych, takich jak uniwersytety czy akademiki, są bardziej podatni na zachorowanie.

Palenie, zarówno bierne jak i czynne, jest częścią czynników ryzyka, podobnie jak choroby pierwszych dróg oddechowych i niektóre rodzaje niedoborów odporności. Jeśli chodzi o leczenie, zapalenie opon mózgowych jest leczone głównie antybiotykami, po zidentyfikowaniu odpowiedzialnej bakterii. Najodpowiedniejszym sposobem zapobiegania meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych jest szczepienie. Średni czas inkubacji wynosi 4 dni, a choroba ta występuje bardzo często aż do 25 roku życia, a najczęściej w przypadku osób często podróżujących za granicę. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że zapalenie opon mózgowych jest szeroko rozpowszechnione głównie w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie choroba ta jest chorobą endemiczną przenoszoną w szczególności przez meningokokcus A, który jest odpowiedzialny za 85% przypadków choroby.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych obejmuje najpierw antybiotykoterapię, następnie integrację płynów w celu uzupełnienia utraconych oraz podawanie kortykosteroidów, które mają korzystny wpływ na zapalenie opon mózgowych. Jeśli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest bardzo agresywne, dostarcza się również leki łagodzące drgawki i obniżające ciśnienie krwi. Bakteryjne zapalenie opon mózgowych może mieć zarówno stałe, jak i tymczasowe konsekwencje. Konsekwencje te mogą wpływać na nerwy w mózgu i powodować napady padaczkowe, głuchotę i deficyty poznawcze.