Zapalenie kaletki maziowej – co to jest , objawy, jak rozpoznać

Co to jest zapalenie kaletki maziowej?

Co to jest zapalenie kaletki maziowej?

Zapalenie kaletki maziowej to agonizujący obrzęk małego ubytku płynu zwanego maź stawowa. Bursae (liczba mnoga bursy) poduszka, a także smarować obszary, w których ścięgna, więzadła, skóra, mięśnie lub kości masować naprzeciwko siebie. Osoby powtarzające w kółko ten sam ruch lub wywierające ciągły nacisk na staw w swoich zadaniach, zajęciach sportowych lub codziennych, mają większe szanse na zapalenie kości.

Co powoduje zapalenie kaletki maziowej?

Zapalanie kaletki jest zazwyczaj wywoływane przez:

Nadużywanie i powtarzające się ruchy. Mogą one polegać na wykonywaniu codziennych czynności, takich jak: używanie narzędzi, praca w ogrodzie, przygotowywanie posiłków, sprzątanie i wkładanie kluczy.
Długie okresy ucisku na dany obszar. Przykładem mogą być warstwy dywanów, dekarze lub ogrodnicy, którzy przez cały dzień mają do czynienia z kolanami, które mogą powodować zapalenie stawów kolanowych.
Starzenie się, które może z czasem doprowadzić do rozpadu mazi.
Nagłe urazy, takie jak uderzenie w staw.

Zapalenie kaletki może być dodatkowo spowodowane innymi dolegliwościami, takimi jak zapalenie stawów lub infekcja (zapalenie kaletki septycznej).

Jakie są objawy?

Zapalenie kaletki wywołuje z reguły tępy dyskomfort, stan zapalny, a także sztywność w pobliżu uderzonego kaletki. Mięso może obrzęknąć i spowodować, że skóra wokół niego stanie się czerwona, a także przytulna w dotyku.

Zapalenie kaletki najczęściej występuje w obrębie barku, łokcia, bioder i kolan. Zapalenie kaletki może również wystąpić w okolicy więzadła Achillesa lub w stopie.

Objawy zapalenia skóry mogą przypominać objawy tendinopatii. Oba pojawiają się w tkankach w stawach i wokół nich.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli Twój dyskomfort jest silny, jeśli obszar bólu staje się bardzo gorący lub czerwony, lub jeśli masz wysoką temperaturę

W jaki sposób rozpoznaje się zapalenie kaletki?

W jaki sposób rozpoznaje się zapalenie kaletki?

Lekarz sprawdzi, czy nie masz zapalenia stawów, pytając o Twój dotychczasowy stan zdrowia i samopoczucie, a także o ostatnie działania, jak również sprawdzając lokalizację.

Jeśli Twoje objawy są poważne lub nasilają się również po terapii, możesz potrzebować innych badań. Lekarz może odprowadzić płyn z bursy przez igłę (ambicję) oraz zbadać go pod kątem infekcji. Mogą Państwo również potrzebować zdjęć rentgenowskich, rezonansu magnetycznego lub USG

Haluksy

Znęcanie się nad dziećmi