Zaćma – co to jest , co powoduje , oznaki i objawy , jak rozpoznać leczenie

Co to jest zacma?

Co to jest zaćma?

Zaćma to bezbolesny, mętny obszar w soczewce oka, który utrudnia przepływ światła do siatkówki. Siatkówka jest warstwą nerwową w tylnej części oka. Neuron aferentny w siatkówce oka identyfikuje światło wpadające do oka, a także wysyła do mózgu sygnały nerwowe o tym, co widzi oko. Ponieważ zaćma blokują to światło, mogą powodować problemy z widzeniem.

Co powoduje zaćmę?

Starzenie się, a także bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne mogą powodować zaćmy. Modyfikacje w Twoich oczach są często normalną częścią starzenia się. Jednak zmiany nie zawsze prowadzą do zaćmy.

Zaćma może również wystąpić po urazie oka, w wyniku choroby oczu, po zastosowaniu niektórych leków lub w wyniku choroby, na przykład cukrzycy.

W niektórych przypadkach dzieci rodzą się z zaćmą.

Jakie są oznaki i objawy zacmy?

Jakie są oznaki i objawy zaćmy?

Zaćma może wpływać na wzrok.

Możesz mieć mroczny, nieostry lub mglisty wzrok.
Możesz widzieć blask lamp lub słońca. Wieczorem możesz mieć trudności z prowadzeniem samochodu z powodu poświaty na światłach przednich.
Możesz potrzebować regularnych zmian w okularach.
Możesz mieć podwójne widzenie w jednym oku.
W przypadku zaćmy widzenie z bliska może chwilowo poprawić się. To krótkotrwałe wzmocnienie nazywane jest szóstym zmysłem.

Utrata wzroku z zaćmą często następuje powoli i może nigdy nie byćcałkowite. Czasami zaćma nie powoduje żadnych problemów z widzeniem.

Jak dokładnie rozpoznaje się zaćmę? Diagnoza.

Twój lekarz może sprawdzić, czy masz zaćmę, wykonując badanie fizyczne, a także zadając pytania dotyczące Twoich objawów oraz stanu zdrowia i samopoczucia w przeszłości. Możesz potrzebować badań, aby upewnić się, że masz zaćmę lub wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować problemy z widzeniem.

Jak się z zaćmą postępuje? Leczenie

Zabieg chirurgiczny może usunąć zaćmę. W przypadku większości osób dorosłych leczenie chirurgiczne jest konieczne tylko wtedy, gdy utrata wzroku spowodowana zaćmą wpływa na ich styl życia.

Jest wiele rzeczy, które można zrobić, a które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z widzeniem. Wiele osób bardzo dobrze radzi sobie z okularami, stosując różne środki wspomagające widzenie. Noś okulary lub soczewki kontaktowe na receptę przez cały dzień. Upewnij się również, że masz dużo światła w swoim domu. Możesz mieć możliwość uniknięcia lub przełożenia operacji.

To, czy potrzebujesz operacji zaćmy, zależy od tego, jak duży problem stwarza zaćma w codziennych zadaniach, takich jak prowadzenie samochodu, a także czytanie. Chirurgia jest często wybierana przez chorych (opcjonalnie), jak również może być ustlona w dogodnym dla chorego czasie. Dla osób, które decydują się na zabieg chirurgiczny, leczenie chirurgiczne zazwyczaj daje dobre rezultaty.

Niektóre osoby potrzebują leczenia chirurgicznego. W niektórych przypadkach dzieci rodzą się z zaćmą, która musi zostać wyeliminowana. Inne osoby mogą nabawić się zaćmy po urazie oka lub w wyniku choroby oczu lub różnych innych problemów zdrowotnych. Zaćma z tych powodów również może wymagać usunięcia.

Jak możesz zapobiec zaćmie?

Nie ma udowodnionych sposobów zapobiegania zaćmie. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc spowolnić rozwój zaćmy. Nie wolno palić. Kiedy przebywasz na słońcu, załóż kapelusz lub okulary przeciwsłoneczne. Unikaj również światła słonecznego. Jedz zdrową i zbilansowaną żywność. I trzymaj cukrzycę pod kontrolą.

Kardiomiopatia

Kapsaicyna