Szkarlatyna – objawy, diagnoza, leczenie, co to jest?

szkarlatyna-objawy-diagnoza-co-to-jest-leczenieCo to jest szkarlatyna?

Szkarlatyna to termin określający rozerwanie gardła z pęknięciem. Szkarlatyna występuje najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 10 lat, ale może wpływać na osoby w każdym wieku.

Co powoduje szkarlatynę?

Szkarlatyna jest wywoływana przez zarazki paciorkowców, te same bakterie, które tworzą paciorkowce w gardle. Istnieją różne szczepy bakterii paciorkowców, z których niektóre powodują znacznie bardziej znaczące problemy zdrowotne niż inne. Rodzaj paciorkowca, który zaraża gardło i wywołuje szkarlatynę, nazywany jest paciorkowcem beta-hemolitycznym z grupy A.

Jakiego rodzaju są objawy szkarlatyny?

Objawy szkarlatyny są takie same jak objawy paciorkowca (z wyjątkiem wysypki). Jeżeli u Ciebie lub Twojego dziecka występują wymienione poniżej objawy, skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Objawy i symptomy obejmują:

Wysoka temperatura 38,3° C  lub wyższa.
Ból gardła i problemy z połykaniem.
Białe lub żółte plamy lub wykończenie na gardle i migdałkach.
Puszyste węzły chłonne w szyi.

Inne objawy, które pojawiają się przed wysypką, szczególnie u dzieci, mogą obejmować podstawowe bóle ciała, frustrację, ból brzucha, mdłości lub wymioty, wymioty lub apatię. Szkarlatyna zazwyczaj nie występuje z chłodnymi objawami, takimi jak kichanie, cieknący lub duszny nos, lub kaszel.

Jednym z najbardziej widocznych symptomów szkarlatyny jest szorstka, czerwona wysypka, która wydaje się być drobnym papierem ściernym. Wysypka pojawia się zazwyczaj 24 godziny po rozpoczęciu się wysokiej temperatury. Zaczyna się na górnej części ciała, a także w okolicy brzucha, po czym w ciągu 1 do 2 dni pokrywa się resztą ciała. W fałdach skórnych, zwłaszcza w pachwinie, pachach, a także w zagnieceniach stawów ramieniowych o wiele bardziej widoczne są stany zapalne. Zazwyczaj zanika w ciągu tygodnia, a także wtedy skóra może zacząć się złuszczać.

Po tym jak skóra zacznie się łuszczyć, na języku mogą pojawić się jaskrawoczerwone plamy, pod warunkiem, że pojawi się wygląd zwany „truskawkowym językiem”.

Jak zdiagnozować szkarlatynę?

Diagnoza szkarlatynę opiera się na ogół na podstawie historii przypadku, badanie gardła, jak również społeczeństwa gardła lub szybkie badanie w celu zbadania na obecność zarazków. Jedno lub oba te badania są wymagane w celu potwierdzenia zakażenia bakteriami.

Jak dokładnie się z tym postępuje? Leczenie.

Szkarlatynę, a także wywołującą ją infekcję paciorkowcem, leczy się antybiotykami.

Jakie są trudności związane ze szkarlatyną?

Powikłania szkarlatyny składają się z zakażenia ucha środkowego, problemów z zatokami, a także zapalenia płuc. W rzadkich przypadkach, dodatkowe poważne zakażenie może ustalić, takich jak reumatyczne wysokiej temperatury lub choroby reumatycznej serca. W większości przypadków szkarlatynę można leczyć bez żadnych stałych trudności.

Poznaj inne schorzenia:

Choroby skóry głowy