Syfilis – co powoduje, co to jest, objawy

syfilisCo to jest syfilis?

Syfilis to zakażenie przenoszone drogą płciową (STI) wywołane przez bakterię Treponema pallidum. Jeśli nie jest leczona przez lekarza, z czasem może się ona pogłębić i spowodować poważne problemy zdrowotne.

Choroba może być czasami aktywna, a nie żywa kilka razy. Po zajęciu się chorobą pojawiają się objawy zewnętrzne. Kiedy nie jest zajęta, nie ma objawów, mimo że nadal masz syfilis. Ale nawet jeśli nie masz objawów, jesteś w stanie przekazać syfilis innym osobom.

Nie potrzebujesz stosunku seksualnego, żeby nabawić się syfilisu. Związek z genitaliami, ustami lub odbytem osoby zakażonej wystarcza, by narazić ją na chorobę.

Co powoduje syfilis?

Związki wyzwalające syfilis. Zazwyczaj dostają się do organizmu przez komórki, które łączą nos, gardło, odbyt i pochwę. Bakterie syfilisu mogą być również przenoszone przez kontakt z penisem lub sromem. Ktoś, kto ma syfilis, który ma ból lub wysypkę, może przekazać chorobę innym ludziom. Zakażona kobieta w ciąży może również przekazać syfilis swojemu dziecku.

Niektóre rzeczy poprawiają możliwość zachorowania na syfilis. Obejmują one:

odbycie stosunku bez zabezpieczenia (np. nie używanie prezerwatyw lub niewłaściwe ich używanie). Zagrożenie to jest duże u mężczyzn, którzy uprawiają seks z różnymi facetami.
Z więcej niż jedną partnerką seksualną i mieszkającą w regionie, w którym syfilis nie jest rzadkością.
Z partnerem seksualnym, który ma syfilis.
Uprawiając seks z małżonkiem, który ma dużo partnerów seksualnych.
Handel seksem dla pieniędzy lub narkotyków.
Z HIV.

Jakie są oznaki i objawy?

Możesz nie wykryć symptomów syfilisu. Czasami są dokładnie takie same jak objawy jak różne dolegliwości. To może spowodować, że osoba z chorobą odłoży wizytę u lekarza. Plus może utrudnić lekarzowi stwierdzenie, czy ma pan syfilis.

Cztery fazy syfilisu mają różne objawy.

Główna sprawa: Jednym z pierwszych wskazań jest naprawdę bezbolesny otwarty wrzód zwany kurem. Ponieważ syfilis rozprzestrzenia się zazwyczaj u osób mających kontakt seksualny, kurki znajdują się zazwyczaj w jamie ustnej, odbycie, a nawet w okolicy narządów płciowych. Mogą one również znajdować się w miejscu, w którym bakterie dostały się do organizmu.
Faza wtórna: Wysypka skórna i inne objawy mogą pojawić się od 2 do 12 tygodni po zakażeniu osoby. W tej fazie dość łatwo choroba rozprzestrzenia się z ust, odbytu, narządów płciowych lub innego miejsca, w którym występuje wysypka skórna.
Punkt ukryty: Po pojawieniu się wysypki, osoba może mieć czas bez żadnych wskaźników. To może być znane jako „punkt ukryty”. Chociaż objawy ustąpią, zarazki powodujące syfilis pozostają w ludzkim ciele i zaczynają uszkadzać organy wewnętrzne. Faza ta może trwać tak krótko, jak 1 rok lub 2 lata z 5 do 20 dekad. Wiele razy kobieta z kiłą w fazie późnej nie dowiaduje się, że jest chorobą, dopóki nie urodzi dziecka z kiłą.
Późny (trzeciorzędny) punkt: Kiedy syfilis nie zostanie odkryty i nie będzie leczony w pierwszych fazach, może prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych. Mogą to być ślepota, problemy z całym układem nerwowym i sercem oraz zaburzenia psychiczne. Dodatkowo może prowadzić do śmierci.

Jak rozpoznaje się syfilis?

Jeśli masz owrzodzenia, guzki, wysypkę lub pęcherze, brodawki na lub w okolicy pochwy lub odbytu, lub jeśli uważasz, że jesteś narażona na STI, odwiedź swojego lekarza.

Przeprowadzi on badanie lekarskie i zapyta o Twoje objawy i historię choroby. Prawdopodobnie będziesz miała więcej badań krwi do zbadania w kierunku choroby. Ponieważ otwarte owrzodzenia w syfilisie wywołują większe skłonności do zakażenia wirusem HIV, możesz również zostać przebadany w kierunku HIV.

Aby powstrzymać niemowlęta przed syfilisem, specjaliści zalecają, aby większość kobiet w ciąży wykonała badanie krwi na obecność kiły.

Jak zapobiegać syfilis?

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na syfilis. Jeśli nigdy nie miałeś/aś choroby lub jeśli doświadczyłeś/aś jej wcześniej i starasz się nie dopuścić do jej zachorowania, musisz ćwiczyć bezpieczniej.

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na syfilis. Jeśli nigdy nie miałaś/eś tej choroby lub jeśli doświadczyłaś/eś jej wcześniej i starasz się nie dopuścić do jej wystąpienia, konieczne jest uprawianie bezpieczniejszego seksu. Bezpieczniejszy seks to używanie prezerwatyw i to w odpowiedni sposób.

Przeczytaj również o:

Zez

Ospa