Świerzb – co to jest, objawy, leczenie, diagnoza, jak zapobiegać

świerzb-co-to-jest-leczenie-objawy

Świerzb to problem niezwykle drapiącej się skóry wywołany przez małe roztocza, które wwiercają się prosto w skórę. Swędzenie jest wywoływane przez reakcję alergiczną na roztocza.

Świerzb niezwykle szybko rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka. Może mieć wpływ na osoby w każdym wieku, a także na wszystkie zarobki, poziom społeczny, jak również na warunki życia.

Wraz z leczeniem roztocza świerzbiączka odchodzą, a swędzenie zanika w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Bez leczenia roztocza pozostają do powielenia pod skórą, powodując więcej bólów, jak również swędzenie.

Jak dokładnie rozprzestrzenia się świerzb?

Termity świerzbiące rozprzestrzeniają się od jednej osoby do drugiej przez bliskie połączenie, np. spanie w tym samym łóżku lub dotykanie czyjejś skóry. Termity mogą również rozprzestrzeniać się poprzez dzielenie się ręcznikami, ubraniami, a także innymi produktami osobistymi.

Świerzb zazwyczaj dotyka wielu uczestników w domu w tym samym czasie. Można ją rozprzestrzenić na dodatkową osobę, zanim pojawią się oznaki i objawy.

Jakie są objawy?

Świerzb ma dwa główne objawy:

Silne swędzenie, które zazwyczaj jest jeszcze gorsze w nocy. Zarówno dzieci jak i osoby starsze mają tendencję do najbardziej obrzydliwego swędzenia.
Zerwanie z małymi owrzodzeniami lub odleżynami. Dzieci mają tendencję do gorszych reakcji skórnych niż dorośli.

Najczęściej pojawiają się oznaki i objawy:

Między palcami, jak również po stronie dłoniowej nadgarstków.
Zewnętrzne powierzchnie stawów łokciowych, a także pachy.
Wokół talii, jak również pępka.
Na tyłkach.
Wokół obszarów brodawek sutkowych, linii biustonosza i po bokach biustu (u kobiet).
W okolicach narządów płciowych (u chłopców).

U niemowląt i małych dzieci swędzenie, a także podrażnienia skóry mogą występować również na skórze głowy, szyi i twarzy, a także na dłoniach rąk i podeszwach stóp.

Jeśli masz dużo łuskowatych, strupowatych owrzodzeń, możesz mieć rzadki rodzaj świerzbienia nazywany strupowatym lub świerzbem norweskim.

Jeśli po raz pierwszy masz świerzb, może to być kilka tygodni przed tym, jak będziesz miał swędzenie, a także rany skóry. Ale jeśli miałeś go w przeszłości, oznaki i objawy zaczną się prawdopodobnie za kilka dni.

Jak diagnozuje się świerzb?

Zazwyczaj specjalista medyczny może zidentyfikować świerzb na podstawie twoich objawów. Świerzb jest szczególnie prawdopodobny jeśli miałeś bliski kontakt z innymi osobami, które miały dokładnie takie same objawy.

Czasami można wykonać badanie w celu potwierdzenia, że masz świerzb. Na przykład, specjalista medyczny może delikatnie porysować suchą skórę z uszkodzonego miejsca i sprawdzić ją pod mikroskopem w poszukiwaniu objawów termitów.

Jak jest to leczone?

Świerzb sam nie zniknie. Aby go zlikwidować i nie rozprzestrzeniać go na innych, na ogół jest on leczony balsamem lub kremem bez recepty. Te przedmioty składają się z permetryny lub innego leku.

Większość balsamów lub kremów nakłada się na całe ciało od szyi w dół. W większości przypadków lek pozostawia się na 8 do 14 godzin, po czym się go czyści. Upewnij się, że przeczytałeś i stosujesz się do wszystkich wytycznych, które zawierają Twój lek.

Dzieci mogą normalnie wrócić do przedszkola lub szkoły po zakończeniu leczenia.

Niektóre leki na świerzb nie są bezpieczne dla dzieci, osób starszych, a także kobiet, które spodziewają się dziecka lub karmią piersią. Aby uniknąć szkodliwych skutków ubocznych, upewnij się, że dokładnie przestrzegasz wytycznych swojego lekarza.

Jeśli masz świerzb, Ty i każda osoba, z którą masz bliski kontakt, muszą być traktowane w tym samym czasie. Dzięki temu roztocza nie będą przechodzić tyłem i do przodu od jednej osoby do drugiej. Dopóki świerzb nie ulegnie rzeczywistej poprawie, należy unikać bliskiego kontaktu z jakąkolwiek osobą, a także upewnić się, że nie dzielimy się żadnymi przedmiotami osobistymi.

Aby upewnić się, że wszystkie termity zostaną zabite:

Umyj wszystkie ubrania, pościel i ręczniki, z których korzystałeś w ciągu 3 dni przed rozpoczęciem terapii. Używaj ciepłej wody, jak również wykorzystuj ciepły cykl w suszarce. Jeszcze jedną alternatywą jest czyszczenie tych produktów na sucho. Albo zabezpieczyć je w plastikowej torbie na 3 dni.
Wyczyść i dokładnie odkurz pomieszczenie lub pomieszczenia, z których korzystała osoba, która miała świerzb.

Po terapii swędzenie trwa zazwyczaj kolejne 2 do 4 tygodni. Na pewno tak długo zajmie organizmowi pokonanie reakcji alergicznej wywołanej przez roztocza. Leki przeciwhistaminowe składają się z nieśpiącej jak loratadyna (Claritin) lub takiej, która może powodować senność jak difenhydramina (Benadryl). Różne inne leki, takie jak płyny sterydowe, lub, w ciężkich sytuacjach, tabletki sterydowe mogą pomóc złagodzić swędzenie. Zanim skorzystasz z tych leków, porozmawiaj z lekarzem o tym, co jest najlepsze dla Ciebie (lub Twojego dziecka).

Jeśli po 4 tygodniach nadal masz oznaki i objawy, możesz potrzebować jeszcze jednej terapii.

Nomidol

Fungafix