Schizofrenia – co powoduje, objawy, leczenie, diagnoza

Co to jest schizofreniaschizofrenia-objawy-leczenie?

Schizofrenia jest problemem zdrowotnym, który może wpływać na Twoją zdolność do jasnego przekonania, radzenia sobie z uczuciami, jak również komunikowania się z innymi. Wpływa ona na każdą osobę w inny sposób.

Sposób, w jaki inni ludzie reagują na schizofrenię może mieć wpływ na sposób, w jaki schizofrenia wpływa na Ciebie. To może sprawić, że znacznie łatwiejsze lub bardziej wymagające dla Ciebie do obsługi problemu zdrowotnego.

Większość osób, które mają schizofrenię:

Słyszą, jak również czasami widzą rzeczy, które nie są tam (halucynacje).
Zazwyczaj uważają, że niektóre rzeczy, które nie są prawdziwe (błędne przekonania).
Mogą wierzyć, że niektóre osoby próbują je skrzywdzić (paranoja).

W przypadku leczenia mogą one zrozumieć, że te doświadczenia nie są prawdziwe, ale są problematyczne z dokładnym funkcjonowaniem ich mózgu.

Niektórzy ludzie ze schizofrenią mają paranoiczne myślenie, które wywołuje u nich przerażające pomysły, myślenie, że ludzie lub presja próbują im zaszkodzić i słyszeć głosy. Niektóre osoby zakładają, że schizofrenia zbiega się w czasie z „rozdwojeniem osobowości” (problem tożsamości dysocjacyjnej), ale jest to różna choroba psychiczna.

Radzenie sobie z schizofrenią może spowodować wiele trudności. Jest to ciężka choroba. Odmienia ona zarówno Twoje życie, jak i życie członków Twojej rodziny. A jednak możesz prowadzić pełne i znaczące życie, jeśli:

Jesteście gotowi operować przy asystowaniu na własną rękę.
Otrzymujesz profesjonalną pomoc.
Masz pomoc i zrozumienie dla swojej rodziny.

Co powoduje schizofrenię?

Specjaliści nie rozumieją, co powoduje schizofrenię. Może mieć ona różne przyczyny u różnych osób.

U niektórych osób chemia umysłu, a także szkielet mózgu nie są regularne.
Historia rodzinna może odgrywać pewną rolę.
Problemy, które uszkadzają mózg dziecka w ciąży, mogą pomóc w jego stworzeniu.

Nie jest on spowodowany przez nic, co zrobiłaś, przez indywidualny słaby punkt, ani przez sposób, w jaki twoje mamy i tatusiowie cię podnieśli.

Jakie są objawy?

Objawy schizofrenii składają się z..:

Negatywne objawy. „Niekorzystne” nie sugeruje „złe”. Negatywne objawy to punkty, które są „zagubione” z twojego charakteru lub po prostu tego, jak przeżywasz życie. Możesz:
Nie dbać o rzeczy.
Nie mieć pasji ani chęci do robienia punktów.
Nie dbać o siebie, np. nie brać prysznica lub nie jeść regularnie.
Trudno powiedzieć, jak się czujesz.
Stać się złym na zupełnie obcych ludzi bez powodu i reagować na innych na różne inne szkodliwe sposoby.
Pozytywne symptomy. „Pozytywne” nie oznacza „wspaniałe”. Pozytywne oznaki to rzeczy „włączone” lub „zupełnie nowe” do Twojej postaci lub po prostu to, jak doświadczasz życia. Składają się z nich:
Halucynacje.
Myśli, jak również mowy, które są kłopotliwe.
Znaki poznawcze i objawy. Objawy te odnoszą się dokładnie do tego, jak myślisz. Często nie są one oczywiste ani dla ciebie, ani dla innych. Mogą składać się z..:
Amnezja.
Nieumiejętność zrozumienia punktów na tyle dobrze, by podjąć decyzję.
Mieć problem z mówieniem wprost do innych.

Oznaki i objawy zaczynają się zazwyczaj, gdy jesteś nastolatkiem lub młodą osobą, ale mogą zacząć się w późniejszym okresie życia. Mogą pojawiać się nagle lub rozwijać się stopniowo. Możesz nie rozpoznać swoich objawów.

Objawy niepożądane zazwyczaj pojawiają się na początku. Mogą one być trudne do rozpoznania jako schizofrenia, ponieważ przypominają oznaki i objawy innych problemów, takich jak depresja. Korzystne oznaki i objawy mogą rozpocząć się kilka dni, miesięcy lub lat po wystąpieniu objawów negatywnych.

Wczesne oznaki schizofrenii może polegać na robieniu jeszcze gorzej na uczelni, wierząc, że osoby starają się Ciebie uszkodzić, lub o dostosowaniach w Twojej osobowości, takich jak nie chcą widzieć osób.

Objawy te nie sugerują, że masz schizofrenię. Jeśli jednak zauważysz te oznaki, skontaktuj się z lekarzem.

Jak rozpoznaje się schizofrenię?

Lekarz poprosi Cię o obawy o swoje zdrowie i wellness, jak również o wszelkiego rodzaju dziwne doświadczenia, które mogły mieć, takich jak słuchanie głosów lub o złożonych pomysłów. Zostaniesz poddany badaniu lekarskiemu. Twój lekarz może dodatkowo zalecić badania, takie jak badanie krwi lub badania obrazowe, aby sprawdzić, czy Twoje oznaki i objawy mogą być spowodowane dodatkowym problemem zdrowotnym.

Jak się to leczy?

Leki pomagają w leczeniu symptomów, a także doradztwo i leczenie pomagają zmienić sposób myślenia o problemach zdrowotnych i ich rozwiązywaniu. Leczenie może trwać przez długi czas.

Kiedy masz swoje oznaki pod kontrolą, pozostajesz w trakcie leczenia. Rekonwalescencja jest zazwyczaj procesem trwającym całe życie. W procesie zdrowienia uczysz się radzić sobie z objawami i trudnościami, lokalizować i realizować swoje cele, a także uzyskiwać potrzebną pomoc. Twój powrót do zdrowia opiera się na współpracy pomiędzy tobą, twoimi lekarzami, jak również innymi, którzy są niezbędni w twoim życiu.

Osoby cierpiące na schizofrenię zwykle rezygnują z terapii. Może to wynikać z faktu, że nie rozumieją, że są chorzy lub z faktu, że leki powodują skutki uboczne. Kiedy leczenie ustaje, objawy zwykle wracają (nawrót choroby) lub pogarszają się. Regresja może mieć miejsce zaraz po zakończeniu terapii lub miesiąc później. Późniejszy nawrót choroby sprawia, że trudno jest dostrzec, że zaprzestanie stosowania leku było jego przyczyną. Podczas nawrotu choroby niektóre osoby cierpiące na schizofrenię mogą być zmuszone do przebywania w placówce medycznej.

Przeczytaj również o:

Szkarlatyna