Rwa kulszowa – co to jest?, objawy, rozpoznanie

rwa-kulszowa-co-powoduje-leczenie-objawyCo to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to dyskomfort, mrowienie lub uczucie zdrętwienia spowodowane drażliwością korzeni nerwowych, które prowadzą do powstania nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest tworzony przez korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego do dolnej części pleców. Zmniejsza się on przez pośladek, a następnie jego gałęzie rozszerzają się w dół w tylnej części nogi, aż do stawu skokowego i stopy.

Co powoduje ból nerwu kulszowego?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu nerwu kulszowego jest pęczniejący lub pękający dysk (przepuklina) w plecach, który przepycha się w stosunku do korzeni nerwowych i powoduje powstanie nerwu kulszowego. Ale Rwa kulszowa podobnie może być objawem różnych innych problemów, które wpływają na plecy, takich jak zwężenie kanału kręgowego (zwężenie kręgosłupa), kości stymuluje (maleńkie, kości wzrostu, które rozwijają się wzdłuż stawów) spowodowane przez zapalenie stawów, lub kompresji korzenia nerwowego (ściskane nerwu) wywołane przez szkody. W rzadkich przypadkach, Rwa kulszowa może być dodatkowo spowodowane przez problemy, które nie dotyczą kręgosłupa, takich jak nowotwory lub macierzyństwo.

Jakie są oznaki i objawy rwy kulszowej?

Objawy bólu nerwu kulszowego obejmują ból, który zaczyna się w plecach lub pośladkach, a także przemieszcza się w dół nogi, a także może przenieść się do stopy. Może też wystąpić mrowienie, mrowienie lub szpilki i igły w nodze.

Odpoczynek, czyli długi czas, oraz ruchy, które powodują zgięcie kręgosłupa (np. treningi kolanowe) mogą jeszcze bardziej nasilić objawy.
Chodzenie, odpoczynek i czynności, które rozszerzają kręgosłup (takie jak uciskanie) mogą łagodzić objawy i symptomy.

Jak dokładnie rozpoznaje się rwę kulszową?

Rwa kulszowa ból nerwowa jest wykrywany w wywiadzie lekarskim, a także badania kontrolne. Często zdjęcia rentgenowskie, a także różne inne testy, takie jak obrazowanie wibracji magnetycznych są wykonywane, aby pomóc znaleźć podstawową przyczynę bólu nerwu kulszowego.

Inne ciekawe artykuły:

Schizofrenia

Artroser