Rwa kulszowa – co to jest?, objawy, leczenie, diagnoza

rwa-kulszowa-co-powoduje-leczenie-objawyCo to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to dyskomfort, mrowienie lub uczucie zdrętwienia spowodowane drażliwością korzeni nerwowych, które prowadzą do powstania nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest tworzony przez korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego do dolnej części pleców. Zmniejsza się on przez pośladek, a następnie jego gałęzie rozszerzają się w dół w tylnej części nogi, aż do stawu skokowego i stopy.

Co powoduje ból nerwu kulszowego?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu nerwu kulszowego jest pęczniejący lub pękający dysk (przepuklina) w plecach, który przepycha się w stosunku do korzeni nerwowych i powoduje powstanie nerwu kulszowego. Ale Rwa kulszowa podobnie może być objawem różnych innych problemów, które wpływają na plecy, takich jak zwężenie kanału kręgowego (zwężenie kręgosłupa), kości stymuluje (maleńkie, kości wzrostu, które rozwijają się wzdłuż stawów) spowodowane przez zapalenie stawów, lub kompresji korzenia nerwowego (ściskane nerwu) wywołane przez szkody. W rzadkich przypadkach, Rwa kulszowa może być dodatkowo spowodowane przez problemy, które nie dotyczą kręgosłupa, takich jak nowotwory lub macierzyństwo.

Jakie są oznaki i objawy rwy kulszowej?

Objawy bólu nerwu kulszowego obejmują ból, który zaczyna się w plecach lub pośladkach, a także przemieszcza się w dół nogi, a także może przenieść się do stopy. Może też wystąpić mrowienie, mrowienie lub szpilki i igły w nodze.

Odpoczynek, czyli długi czas, oraz ruchy, które powodują zgięcie kręgosłupa (np. treningi kolanowe) mogą jeszcze bardziej nasilić objawy.
Chodzenie, odpoczynek i czynności, które rozszerzają kręgosłup (takie jak uciskanie) mogą łagodzić objawy i symptomy.

Jak dokładnie diagnozuje się rwę kulszową? Diagnoza.

Rwa kulszowa ból nerwowa jest wykrywany w wywiadzie lekarskim, a także badania kontrolne. Często zdjęcia rentgenowskie, a także różne inne testy, takie jak obrazowanie wibracji magnetycznych są wykonywane, aby pomóc znaleźć podstawową przyczynę bólu nerwu kulszowego.

Leczenie rwy kulszowej

W większości przypadków Rwa kulszowa będzie zwiększać i również z czasem znikają. Pierwsze leczenie zazwyczaj koncentruje się na leki i treningi, aby złagodzić dyskomfort. Możesz pomóc złagodzić dyskomfort przez:

Trzymanie się z dala od siedzenia (chyba że jest to wygodniejsze niż stanie).
Leżenie na przemian na krótkich spacerach. Zwiększanie odległości spaceru, ponieważ masz zdolność do bezbolesnego chodzenia.
Korzystanie z gorącej podkładki na niskim lub średnim poziomie przez 15 do 20 minut co 2 lub 3 godziny. Spróbuj wziąć przytulny prysznic zamiast jednej sesji z gorącą podkładką. Możesz również skorzystać z jednorazowych ciepłych okładów, które trwają około 8 godzin. Możesz również spróbować torebki na lód na 10 do 15 minut co 2 do 3 godzin. Nie ma mocnych dowodów na to, że ciepło lub lód na pewno pomogą, ale możesz spróbować, czy ci pomogą.

Dodatkowe leczenie bólu nerwu kulszowego zależy od tego, co powoduje drażliwość nerwów. Jeśli objawy nie nasilą się, lekarz może zalecić fizjoterapię, zastrzyki leków, takich jak sterydy, silniejsze leki, takie jak środki zwiotczające masę mięśniową lub opioidy, a nawet operacje w ciężkich przypadkach.

Inne ciekawe artykuły:

Schizofrenia

Artroser