Rozszczepienie kręgosłupa – objawy, leczenie , przyczyny, co to jest

rozszczep-kręgosłupaCo to jest rozszczepienie kręgosłupa?

Rozszczepienie kręgosłupa to rodzaj wady wrodzonej zwanej wadą rurki nerwowej. Ma ono miejsce, gdy kości kręgosłupa (kręgi) nie tworzą się prawidłowo na części pleców niemowlęcia. Rozszczep kręgosłupa może być ciężki lub łagodny.

Najbardziej typowa może być forma lekka. Nie powoduje ona problemów i nie wymaga leczenia. Nie można zaobserwować tej wady, ale kilka osób może mieć wgłębienie, znamię lub owłosioną plamę w tułowiu. Wiele osób tego szczególnego rodzaju nie rozumie, że je ma, dopóki nie uzyskają od siebie prostego prześwietlenia pleców z jeszcze jednego powodu.
Niecodzienną i znacznie ostrzejszą formą jest meningocele. W obrębie tej formy płyn wypływa z ich kręgosłupa i napiera na skórę. Obserwuje się wybrzuszenie z naskórka. Często nie ma różnych objawów.
Absolutnie bardzo rzadką i ostrą formą jest szpikowiec. To jest to, co wiele kobiet i mężczyzn ma na myśli mówiąc „rozszczepienie kręgosłupa”. Obszar tych nerwów rdzeniowych naciska na ich drogi kręgowe, a także nerwy są często uszkodzone. Zaobserwuje się wybrzuszenie z naskórka. U niektórych dzieci skóra jest odsłonięta, a nerwy są wrażliwe.

Przyczyny rozszczepu kręgosłupa?

Dokładna przyczyna wady wrodzonej nie jest znana. Profesjonaliści wierzą, że geny i otoczenie są częścią tego pochodzenia. Na przykład, kobiety, które urodziły jedno dziecko z rozszczepem kręgosłupa, są o wiele bardziej skłonne do posiadania kolejnego dziecka z tym zaburzeniem. Kobiety, które są otyłe lub cierpią na cukrzycę, są bardziej skłonne do posiadania małego dziecka z rozszczepem kręgosłupa.

Jakie są objawy?

Objawy Twojego dziecka zależą od tego, jak poważna jest ta wada. Większość dzieci z łagodną formą rozszczepu kręgosłupa nie ma z tego powodu żadnych problemów.

Często dzieci z meningocelem nie mają żadnych objawów.

Dzieci z najpoważniejszym rodzajem rozszczepu kręgosłupa zwykle mają problemy z mózgiem i kręgosłupem, które powodują poważne problemy. Mają:

Mały lub żaden sens w ich rękach, stopach lub ramionach, więc nie mogą mieć możliwości poruszania się w tych rejonach ludzkiego ciała.
Problemy z pęcherzem lub jelitami, takie jak nieszczelne siusiu lub problemy z oddawaniem stolca.
Gromadzenie się płynów w mózgu (wodogłowie). Kiedy jest leczony, może to wywołać drgawki, problemy z nauką lub problemy z widzeniem.
Krzywizna w kręgosłupie, jak na przykład skolioza.

Jak rozpoznaje się rozszczepienie kręgosłupa?

W czasie ciąży może wystąpić przepływ krwi (potrójny lub poczwórny seans matczyny) wraz z ultradźwiękiem tego rosnącego dziecka. Testy te oceniają wskaźniki rozszczepu kręgosłupa i inne problemy. Jeśli wyniki oceny wskazują na wadę wrodzoną, możesz również zdecydować się na amniopunkcję. Ocena ta pomaga potwierdzić, czy dziecko ma rozszczep kręgosłupa.

Późniejszy poród, lekarz może zazwyczaj stwierdzić, czy dziecko ma rozszczep kręgosłupa po sposobie, w jaki pojawia się kręgosłup dziecka. W przypadku zgadywania rozszczepu kręgosłupa lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny, a nawet tomografię komputerową, aby ustalić, czy wada jest poważna czy łagodna.

Jak można ją leczyć?

Wiele dzieci wraz z łagodną postacią rozszczepu kręgosłupa nie wymaga leczenia. Dzieci z rozszczepem kręgosłupa mogą nie chcieć leczenia. Ale dzieci z ciężką postacią z reguły wymagają operacji. Czasami operacja mająca na celu usunięcie ciężkiego rozszczepu kręgosłupa może być wykonana przed pojawieniem się dziecka na świecie.

Dziecko z wodogłowiem będzie chciało poddać się operacji, aby poświęcić rurkę drenażową zwaną shuntem. Zmniejsza ona obciążenie umysłu poprzez odprowadzenie nadmiaru płynu do jelita. Zapobiega to powstawaniu obrzęków powodujących większe uszkodzenia mózgu.

Profesjonaliści tacy jak fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi pomagają dzieciom, które mają ostre rozszczepienie kręgosłupa. Praca rozpoczyna się wkrótce po przybyciu dziecka. Terapeuci ci mogą uczyć rodziców i opiekunów jak wykonywać czynności i ćwiczenia z dzieckiem.

Niektóre dzieci mogą potrzebować kołdry, wózka inwalidzkiego lub innej pomocy. Dzieci z problemami z kontrolowaniem pęcherza mogą potrzebować pomocy przy użyciu cewnika Daily, by powstrzymać choroby i uszkodzenia wątroby. Aby pomóc w powstrzymaniu powikłań jelitowych, rodzice zazwyczaj rozpoczynają rozmowę z lekarzem lub pielęgniarką na temat opieki nad jelitami w momencie, gdy dziecko zaczyna jeść pokarm stały. W miarę jak dzieci z ciężkim rozszczepem kręgosłupa rosną, mogą być potrzebne inne operacje i zabiegi, aby kontrolować pojawiające się problemy.

Jest wiele sposobów, które możesz zachęcić swoje dziecko:

Przejdź do wszystkich lub wszystkich zaplanowanych wizyt lekarskich.
Pomóż swojemu synowi lub córce stać się zajętym człowiekiem i zaproś go, aby był tak oddzielony, jak to tylko możliwe.
Zaproś dziecko do picia dużej ilości płynów i jedzenia pokarmów bogatych w błonnik, takich jak całe owoce i ziarna. Pomoże to uniknąć zaparć.
Oceniaj codziennie skórę swojego malucha, np. siniaki, skaleczenia i ucisk. Dzieci, które mają niewielkie, jeśli w ogóle, uczucia w stopach i nogach mogą zostać zranione, zamiast je zrozumieć. I co może doprowadzić do choroby.
Upewnij się, że regularnie sprawdzasz wzrok swojego dziecka. Dzieci z rozszczepem kręgosłupa często mają słabe mięśnie oka.
Trzymaj dziecko z dala od produktów lateksowych, niezależnie od tego, czy ma alergię na lateks, czy też nie.
Zwracaj uwagę na trudności w nauce, a także rozmawiaj z lekarzem lub nauczycielem dziecka w razie jakichkolwiek pytań.
Jak tylko Twoje dziecko zacznie uczęszczać do szkoły, skonsultuj się z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.

Pamiętaj, że wszystkie wymagania są również bardzo ważne. Zadbaj o siebie, abyś mógł pozostać zdrowszy i docenić swojego syna lub córkę. Poświęć trochę czasu na zajęcia, które lubisz, nawet jeśli jest to tylko przez chwilę dziennie. I zwracaj się do krewnych, przyjaciół i organizacji, gdy tylko potrzebujesz pomocy.

Jak zapobiegać rozszczepieniu kręgosłupa?

Przed i przez cały okres ciąży kobieta może pomóc w zapobieganiu rozszczepowi kręgosłupa wewnątrz jej syna lub córki.

Codziennie, tuż przed poczęciem i przez cały okres ciąży, otrzymuj duże ilości kwasu foliowego. Wszystkie posiłki przygotowywane z ziaren zbóż i sprzedawane w Polsce  zawierają kwas foliowy. Żywność bogata w kwas foliowy zawiera wzbogacone płatki śniadaniowe, sałatę, chleb i pomarańcze. Profesjonaliści zalecają, aby mieć również codzienne witaminy kwasu foliowego wraz z dodatkiem tlenku azotu.
W przypadku przyjmowania leków na trądzik lub napady drgawek, przed zajściem w ciążę należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre z tych leków mogą prowadzić do wad wrodzonych.
Nie spożywaj alkoholu w czasie ciąży. Każda ilość alkoholu może mieć wpływ na zdrowie Twojego dziecka.
Nie pozwól, aby system nagrzewał się zbytnio od pierwszych tygodni ciąży. Nie należy pracować w saunie lub gorącej wannie. I wyleczyć wyższą gorączkę w prosty sposób. Gorączka może zwiększyć ryzyko rozszczepienia kręgosłupa u dziecka.

ArthroCare MAXI

Pas Belteo

Rwa kulszowa