Rak gruczołu krokowego – objawy, kto narażony ?

Rak gruczołu krokowego - objawy, badania, leczenie

Rak gruczołu krokowego jest statystycznie jednym z najbardziej rozpoznawalnych nowotworów u mężczyzn. Jego progresja jest powolna, w rzeczywistości od pojawienia się pierwszych komórek do pojawienia się objawów może minąć nawet 12 lat lub więcej. Rak gruczołu krokowego obejmuje trzy różne metody leczenia oraz terapię hormonalną, która blokuje męskie hormony płciowe odpowiedzialne za rozwój komórek nowotworowych.

Statystyki wskazują, że rak gruczołu krokowego jest narastającą chorobą w krajach uprzemysłowionych. Aby zapobiec powikłaniom i natychmiast rozpocząć leczenie, konieczne jest stałe monitorowanie prostaty poprzez regularne wizyty.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego?

Czynniki ryzyka obejmują wiek, rasę i możliwy rak gruczołu krokowego w rodzinie. Ogólnie rzecz biorąc, średni wiek wykrycia tej choroby wynosi około 70 lat. Należy jednak wziąć pod uwagę czynniki genetyczne, ponieważ jeśli u krewnego pierwszego stopnia rozwija się rak gruczołu krokowego, ryzyko jest podwójne dla pozostałych mężczyzn w rodzinie. W proporcji, biali są mniej podatni na tego typu choroby. Na poziomie genetycznym zidentyfikowano 6 rodzajów ludzkiego genomu, z powodu których mogą wystąpić mutacje tego guza.

W jaki sposób przeprowadzana jest rozpoznanie raka gruczołu krokowego?

diagnoza rak gruczołu krokowego

Badania w kierunku raka gruczołu krokowego obejmują wywiad, badanie odbytnicze, badanie ultrasonograficzne transrektalne oraz analizę stężenia PSA w surowicy. Nie ma szczególnych objawów do wykrycia raka gruczołu krokowego. Wśród objawów może być jednak częste oddawanie moczu, trudność w oddawaniu moczu, jest poczucie, że pęcherz nigdy nie jest całkowicie pusty. Kiedy guz jest bardziej zaawansowany, objawy mogą ulec zmianie i obejmować krew w plemnikach, krew i ból w okolicy odbytu, nietrzymanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, zaburzenia erekcji oraz ból w okolicy lędźwiowej i pachwinowej. W końcowym stadium choroby objawy mogą obejmować również ból kości, patologiczne złamania, paraliż kończyn, problemy z krzepnięciem krwi i uczucie ucisku rdzenia kręgowego.

Poszukiwanie objawów raka gruczołu krokowego obejmuje badanie odbytu, które jest bardzo przydatne, ponieważ może zdiagnozować raka gruczołu krokowego nawet w 50% przypadków. Inną bardzo przydatną metodą jest poziom PSA we krwi, chociaż nie zawsze jest to objaw raka gruczołu krokowego. PSA jest skrótem od białka produkowanego zarówno przez komórki zdrowe, jak i nowotworowe. W rzeczywistości pojawienie się wysokiej jakości PSA w badaniach krwi może również wskazywać na łagodny guz lub prosty stan zapalny gruczołu krokowego. Ważne jest również zweryfikowanie zależności między stężeniem PSA a objętością gruczołu krokowego, które można wykryć za pomocą badania ultrasonograficznego. Inną bardzo przydatną metodą, która jest również ostatecznym rozpoznaniem raka gruczołu krokowego, jest biopsja pobranego materiału i jego analiza mikroskopowa. Jest to jednak guz, który rozwija się powoli, dlatego też prostatę należy obserwować bardzo uważnie i regularnie.