Pęcherz – co to jest ? , rodzaje , sposoby leczenia , plastry , zapobieganie

pecherz-co-to-jest-zapobieganie

Pęcherze to wypełnione płynem nierówności, które wyglądają jak pęcherzyki na skórze. Pęcherz może rozwinąć się na stopie, gdy nosisz nowe buty, które ocierają się o skórę lub o rękę, gdy pracujesz w ogrodzie bez rękawic. W przypadku tego typu pęcherzyków często wystarczy leczenie w domu.

Inne rodzaje urazów skóry, które mogą powodować powstawanie pęcherzy, to między innymi:

Oparzenia spowodowane wystawieniem na działanie ciepła, elektryczności, chemikaliów, promieniowania słonecznego lub tarcia. Urazy spowodowane zimnem w wyniku wystawienia na działanie niskich lub niskich temperatur. Niektóre ugryzienia pająka, np. ugryzienie przez brązowego pająka pustelnika. Objawy ugryzienia brązowego pająka pustelnika obejmują zaczerwienienie skóry, po którym tworzy się pęcherz w miejscu ugryzienia, ból i swędzenie oraz otwarty ból z rozpadem tkanki (martwica), który rozwija się w ciągu kilku godzin do 3 do 4 dni po ugryzieniu. Zagojenie się tego bólu może zająć miesiące. Ugryzienie to może trwać miesiącami. Ugryzienie to może się zagoić. W przypadku uszkodzenia małych naczyń krwionośnych może powstać pęcherz.

Zakażenie może spowodować powstanie pojedynczego pęcherzyka lub kłębków pęcherzyków.

Ospa wietrzna (varicella) jest powszechną chorobą zakaźną, która jest spowodowana przez rodzaj wirusa opryszczki. Pęcherze po ospie zaczynają się jako czerwone pęcherze, które przekształcają się w pęcherze, a następnie parch na nich. Jest najbardziej zaraźliwa od 2 do 3 dni przed wystąpieniem wysypki, aż do momentu, gdy wszystkie pęcherzyki się skurczą. Wysypka, często spotykana u osób starszych, jest spowodowana przez tego samego wirusa, który powoduje ospę wietrzną. Pęcherze Shingles wyglądają jak ospa wietrzna, ale zazwyczaj rozwijają się w opasce po jednej stronie ciała. Choroba stóp i jamy ustnej, inny rodzaj infekcji wirusowej, najczęściej występuje u małych dzieci. Objawy obejmują wysypkę małych owrzodzeń lub pęcherzyków, które zwykle pojawiają się na dłoniach i stopach oraz w jamie ustnej.

Zimne owrzodzenia, czasami nazywane pęcherzami gorączkowymi, to skupiska małych pęcherzyków na wardze i zewnętrznej krawędzi jamy ustnej. Są one wywoływane przez wirusa opryszczki zwykłej (herpes simplex). Zimne pęcherzyki, które rozwijają się w okolicy narządów płciowych, mogą być spowodowane przez zakażenie opryszczką narządów płciowych. Impetigo jest bakteryjną infekcją skóry. Jego pęcherze, które często występują na twarzy, pękają i stają się chrupiące (skórki w kolorze miodu). Zakażone mieszki włosowe (zapalenie mieszków włosowych) powodują czerwone, delikatne obszary, które zamieniają się w pęcherzyki u podstawy lub w pobliżu podstawy pasm włosów. Zakażenie świerzbem, które pojawia się, gdy roztocza zagłębiają się w skórę, może powodować drobne, swędzące pęcherzyki, które często występują w cienkiej linii lub po łuku. Pluskwy mogą powodować malutkie, swędzące pęcherzyki w dowolnym miejscu na ciele.

Zapalenie może powodować pęcherzyki na skórze.

Kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy skóra dotyka czegoś w środowisku, co powoduje reakcję alergiczną. Pęcherzyki mogą powstać w wyniku choroby, która powoduje, że organizm atakuje własną skórę (choroba autoimmunologiczna).

Czasami pęcherze mogą być wywołane przez leki lub maści wydawane na receptę lub bez recepty. Pęcherzyki mogą być małe lub duże i zazwyczaj występują z zaczerwienioną, swędzącą skórą. Jeżeli pęcherzyki nie są ciężkie i nie mają Państwo innych objawów, wystarczy zaprzestać stosowania leku lub maści. Pęcherzyki mogą również występować jako objaw toksycznej reakcji na lek. Reakcja ta nazywana jest zespołem Stevensa-Johnsona. Pęcherzyki, które występują z innymi objawami choroby, takimi jak gorączka lub dreszcze, mogą oznaczać poważniejszy problem.

Sprawdź swój symptom, aby zdecydować, czy i kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza.

Zapalenie błony śluzowej