Ospa – diagnoza, objawy, co to jest, leczenie

ospaCo to jest ospa?

Ospa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa variola. Ospa może być śmiertelna, więc w przypadku wybuchu epidemii należy koniecznie unikać zakażonych mężczyzn i kobiet. Należy się zaszczepić na wypadek, gdybyśmy byli w pobliżu kogoś, kto ma ospę. A jeśli masz objawy, zwróć się o pomoc medyczną.

Objawy ospy to ostra choroba z wysoką gorączką i wysypką. Objawy wyglądają na około 12 dni po zakażeniu mężczyzny lub kobiety.

Zanim pojawiła się szczepionka, ospę stosowano do wywołania śmierci na całym świecie. W wyniku powszechnego stosowania tej choroby, ostatni całkowicie naturalny przypadek ospy wystąpił w 1977 roku. W 1980 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rozprzestrzenianie się ospy zostało przerwane, a choroba została wymazana.

Ponieważ istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji, jak również zgonu z powodu szczepionki przeciwko ospie, regularne szczepienia przeciwko ospie zakończyły się w Kanadzie w 1972 roku.

Udowodniono, że wirus ospy występuje zarówno w laboratoriach w Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA, jak i w Państwowym Centrum Badawczym Wirusologii i Biotechnologii w Rosji. Jednak może on również występować w różnych laboratoriach. Wiele osób obawia się dziś, że terroryści mogą uwolnić wirusa i rozprzestrzenić ospę na wielu mężczyzn i kobiety.

Objawy – jakie są?

Początkowe objawy ospy to wysoka gorączka, wyczerpanie, kłopoty i bóle pleców. Po dwóch do trzech przypadkach choroby pojawia się płaska, czerwona wysypka. Zazwyczaj zaczyna się na powierzchni i na górnych ramionach, po czym rozprzestrzenia się na całe ciało. W ciągu kolejnych 2-3 tygodni poziome, czerwonawe plamy stają się towarzyskie, wypełniają się i socjalizują z ropą. Następnie pokrywają się one strupami. Po 3-4 miesiącach od pojawienia się wysypki strupki opadają i pozostawiają blizny porodowe.

Okres inkubacji w celu zachorowania na ospę wynosi około 12 dni. Ale objawy mogą pojawić się już po 7 dniach lub po 19 dniach od ekspozycji.

Poważna wysypka z powodu ospy wietrznej może być mylona z wystąpieniem wysypki ospowej na początku. Ale różne wirusy powodują te zaburzenia i jest wiele różnic między ospą wietrzną a wysypką ospową.

Jak ospa się rozprzestrzenia?

Ospa jest zaraźliwa. Może być przenoszona z jednej osoby na drugą przez kaszel, kichanie lub mrowienie, albo przez dotyk wszystkimi strupami lub płynem z pęcherzyków. Może się ona nawet rozprzestrzeniać w przedmiotach osobistych i pościeli osoby zakażonej. Ospa najłatwiej rozprzestrzenia się w ciągu pierwszego tygodnia wysypki. Ponieważ powstają strupki, mężczyzna lub kobieta nie są aż tak zaraźliwe. Jednak osoba może rozprzestrzeniać się wirus w czasie, gdy wysypka pojawia się po raz pierwszy, aż do momentu, gdy wszystkie strupki odpadną.

Jeśli terroryście udało się uwolnić niewielką ilość wirusa do atmosfery, to prawdopodobne jest, że może on rozprzestrzeniać się wśród dużej liczby osób. Wirus może mieć zdolność do życia i zarażania osób tak bardzo, jak codziennie.

Ludzie, którzy złapią to zaburzenie, powinni trzymać się z dala od innych ludzi, aby nie rozpraszać się. Kiedy doszło do wybuchu epidemii ospy i uważasz, że mogła ona zostać poddana, zadzwoń do swojego lekarza lub miejscowej siłowni. Nie idź od razu na siłownię, ponieważ możesz przekazać chorobę innym mężczyznom i kobietom.

Jak diagnozuję się ospę?

Jeśli lekarz podejrzewa, że jest to przypadek ospy, można pomyśleć o globalnym kryzysie zdrowotnym. W Kanadzie, prowincjonalni i krajowi urzędnicy służby zdrowia mogliby to natychmiast zrobić. Zatrzymaliby każdego, kto mógł zostać poddany ospie od innych osób.

Gdyby epidemia ospy została zweryfikowana, lekarz w regionie epidemii mógłby zdiagnozować ospę bez konieczności przeprowadzania badań laboratoryjnych. Lekarz zbadałby wysypkę i zapytał o objawy i potencjalne narażenie na tę chorobę.

Jak można ją leczyć?

Nie ma znanej metody leczenia ospy. Leczenie polega na piciu dużej ilości płynów i noszeniu leków na gorączkę i ból.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego wirusa, osoba zakażona musi być przechowywana z dala od innych, dopóki nie przestanie być zaraźliwa.

Czy można zapobiec chorobie ospy wietrznej?

Osoby, które zniosły ospę, nie mogą jej dostać.

Poza tym, istnieje szczepionka przeciwko ospie. Jest w niej wirus szczepionkowy, który może być podobny do wirusa ospy, a jednocześnie bezpieczniejszy. Jeśli dostaniesz zastrzyk, dopóki nie zostaniesz narażony na ospę, prawdopodobnie ochroni cię on przynajmniej 3 do 5 dekad. A kolejny strzał po nim może ochronić cię na znacznie dłuższy okres czasu.

Strzelec działa nawet w przypadku, gdy nie dostaniesz go wcześniej. Wiele osób, które otrzymają strzał ospy w ciągu 3 dni po narażeniu na działanie tego wirusa, nie będzie miało żadnych wskaźników lub może mieć niezbyt intensywne objawy. Uzyskanie zastrzyku do 7 dni po narażeniu na działanie ospy może również pomóc.

Osoby, które mają bardzo bliski kontakt z kimś, kto został poddany szczepieniu przeciw ospie, mogą znaleźć infekcję w wirusa występującego w leku. Choroba ta zazwyczaj powoduje lekką wysypkę skórną i nie jest ospą. Dlatego też strona internetowa, na której podano szczepionkę przeciw ospie, powinna być zakryta do czasu, aż strupki odpadną.

W ostatnim przypadku, gdy ospa została zdiagnozowana, osoby zakażone były trzymane z dala od innych osób w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się choroby. Każdy, kto mógł być narażony na kontakt z tym wirusem, został następnie zaszczepiony. Ta praktyka, znana jako szczepienie pierścieniowe, odegrała ważną rolę w zwalczaniu ospy. Wielu ekspertów uważa, że lepiej będzie wykonać szczepienia pierścieniowe przed masowymi szczepieniami, gdyby zaistniała taka sytuacja teraz.

Ponieważ w zarodku istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia reakcji krytycznej, regularne szczepienia przeciwko ospie nie mają miejsca. Wszystkie dzieci i wielu dorosłych z Kanady i Stanów Zjednoczonych ma teraz perspektywę zarażenia się, jeśli zostaną narażone na kontakt z wirusem ospy.

Rząd włączył do swoich zapasów 10 milionów dawek szczepionki przeciwko ospie, która pomoże powstrzymać epidemię.

Jak lepiej spać?