Odra – co wywołuje , co to jest, objawy

odraCo to jest odra?

Odra jest bardzo przenikalną (wygodnie rozprzestrzeniającą się) infekcją, która wywołuje wysypkę wokół twojego ciała. Jest ona dodatkowo nazywana rubeola lub czerwoną odrą.

Zastrzyk z odry zabezpiecza przeciw dolegliwościom. Ten zastrzyk jest częścią szczepionek MMR (odra, świnka i różyczka), jak również MMRV (odra, świnka, różyczka i żylaki [ospa wietrzna]. Wiele dzieci otrzymuje szczepionkę w ramach regularnych szczepień. Dlatego odra jest rzadkością w Polsce.

Co wywołuje odrę?

Odra jest wywoływana przez wirusa. Rozprzestrzenia się ona, gdy zarażona osoba kaszle, kicha, dzieli się jedzeniem lub napojami. Zakażenie odrą może odbyć podróż z powietrzem. To sugeruje że ty możesz dostać odrę jeżeli ty jesteś blisko kogoś kto ma infekcję nawet jeżeli ten osoba no kaszle lub kicha prosto na ciebie.

Ty możesz rozprzestrzeniać infekcję inni od 4 dni przed początkiem wybuchu do 4 dni po pojawieniu się wybuchu. Wirus najczęściej rozprzestrzenia się, gdy osoby po raz pierwszy chorują, zanim rozpoznają, że go mają.

Jeśli rzeczywiście miałeś odrę, nie możesz dostać jej ponownie. Większość osób urodzonych przed 1970 r. rzeczywiście miała odrę.

Jakie są jej objawy?

Pierwsze oznaki i objawy odry przypominają złe przeziębienie – wysoką gorączkę, cieknący nos i kaszel. Węzły chłonne w twojej szyi mogą opuchnąć. Możesz też naprawdę czuć się bardzo zmęczony i mieć czerwone, obolałe oczy. Możesz mieć białe miejsca w ustach. Objawy te są łagodzone przez czerwoną, plamistą wysypkę, która zaczyna się za uszami i rozprzestrzenia się w dół, wokół ciała.

Dzieci poniżej 5 roku życia, a także osoby dorosłe mają większe szanse na zachorowanie na odrę.

Ja bierze 7-18 dni, ale rzadko tak długo jak 21 dni, uzyskiwać znaki i objawy po tym jak ty byłeś wokoło kogoś kto miał odrę. Jednakże może to trwać tak długo, jak 18 dni, aby pojawiły się pierwsze oznaki. Nazywa się to czasem trwania inkubacji. Odra wysypka zazwyczaj pokazuje up w odniesieniu do 14 dni po tym jak ty byłeś wokoło kogoś z odrą. Ale ja mógł brać tak długo jak 21 dni przed ty widzieć wysypkę.

Jak się rozpoznaje odrę?

Jeżeli ty wierzysz ty mieć odrę, zostawać w domu i także dzwonić twój lekarza lub zarejestrowaną pielęgniarską linię telefoniczną dla poradnictwa.

Jeżeli ty polecający widzieć twój medycznego specjalistę, ty możesz uzyskiwać krwionośnego badanie i/lub wirusowe społeczeństwo jeżeli ona lub on wierzy że ty masz odrę.

Syfilis

Ospa