Odra – leczenie , co wywołuje , co to jest, objawy

odraCo to jest odra?

Odra jest bardzo przenikalną (wygodnie rozprzestrzeniającą się) infekcją, która wywołuje wysypkę wokół twojego ciała. Jest ona dodatkowo nazywana rubeola lub czerwoną odrą.

Zastrzyk z odry zabezpiecza przeciw dolegliwościom. Ten zastrzyk jest częścią szczepionek MMR (odra, świnka i różyczka), jak również MMRV (odra, świnka, różyczka i żylaki [ospa wietrzna]. Wiele dzieci otrzymuje szczepionkę w ramach regularnych szczepień. Dlatego odra jest rzadkością w Polsce.

Co wywołuje odrę?

Odra jest wywoływana przez wirusa. Rozprzestrzenia się ona, gdy zarażona osoba kaszle, kicha, dzieli się jedzeniem lub napojami. Zakażenie odrą może odbyć podróż z powietrzem. To sugeruje że ty możesz dostać odrę jeżeli ty jesteś blisko kogoś kto ma infekcję nawet jeżeli ten osoba no kaszle lub kicha prosto na ciebie.

Ty możesz rozprzestrzeniać infekcję inni od 4 dni przed początkiem wybuchu do 4 dni po pojawieniu się wybuchu. Wirus najczęściej rozprzestrzenia się, gdy osoby po raz pierwszy chorują, zanim rozpoznają, że go mają.

Jeśli rzeczywiście miałeś odrę, nie możesz dostać jej ponownie. Większość osób urodzonych przed 1970 r. rzeczywiście miała odrę.

Jakie są jej objawy?

Pierwsze oznaki i objawy odry przypominają złe przeziębienie – wysoką gorączkę, cieknący nos i kaszel. Węzły chłonne w twojej szyi mogą opuchnąć. Możesz też naprawdę czuć się bardzo zmęczony i mieć czerwone, obolałe oczy. Możesz mieć białe miejsca w ustach. Objawy te są łagodzone przez czerwoną, plamistą wysypkę, która zaczyna się za uszami i rozprzestrzenia się w dół, wokół ciała.

Dzieci poniżej 5 roku życia, a także osoby dorosłe mają większe szanse na zachorowanie na odrę.

Ja bierze 7-18 dni, ale rzadko tak długo jak 21 dni, uzyskiwać znaki i objawy po tym jak ty byłeś wokoło kogoś kto miał odrę. Jednakże może to trwać tak długo, jak 18 dni, aby pojawiły się pierwsze oznaki. Nazywa się to czasem trwania inkubacji. Odra wysypka zazwyczaj pokazuje up w odniesieniu do 14 dni po tym jak ty byłeś wokoło kogoś z odrą. Ale ja mógł brać tak długo jak 21 dni przed ty widzieć wysypkę.

Jak się diagnozuje odrę?

Ja bierze 7-18 dni, ale rzadko tak długo jak 21 dni, uzyskiwać znaki i objawy po tym jak ty byłeś wokoło kogoś kto miał odrę. Jednakże może to trwać tak długo, jak 18 dni, aby pojawiły się pierwsze oznaki. Nazywa się to czasem trwania inkubacji. Odra wysypka zazwyczaj pokazuje up w odniesieniu do 14 dni po tym jak ty byłeś wokoło kogoś z odrą. Ale ja mógł brać tak długo jak 21 dni przed ty widzieć wysypkę.
Jak się diagnozuje odrę?

Jeżeli ty wierzysz ty mieć odrę, zostawać w domu i także dzwonić twój lekarza lub zarejestrowaną pielęgniarską linię telefoniczną dla poradnictwa.

Jeżeli ty polecający widzieć twój medycznego specjalistę, ty możesz uzyskiwać krwionośnego badanie i/lub wirusowe społeczeństwo jeżeli ona lub on wierzy że ty masz odrę.
Jak się z nią postępuje?

Odra zwykle poprawia się przy leczeniu domowym. W razie potrzeby można zażywać leki obniżające wysoką temperaturę. Przeczytaj i stosuj się do wszystkich instrukcji na etykiecie. Podobnie, uzyskaj dużo resztek, a także napij się dużo płynów. Trzymaj się z dala od innych ludzi tak wysoko, jak to tylko możliwe, aby upewnić się, że nie rozprzestrzeniasz tego stanu. Każdy, kto ma odrę, musi przebywać poza szkołą, przedszkolem, pracą, jak również w miejscach publicznych do minimum 4 dni po pojawieniu się wysypki.

Lekarz może zasugerować suplementy witaminy A, jeśli dziecko ma odrę.

U większości osób odra poprawia się w ciągu 2 tygodni. Ale odra może sporadycznie tworzyć niebezpieczne kłopoty, takie jak infekcja płuc (zapalenie płuc) lub obrzęk mózgu (zapalenie mózgu). W rzadkich przypadkach może nawet powodować drgawki lub zapalenie opon mózgowych.

Dzieci, które są młodsze niż dwanaście miesięcy, spodziewające się pań, a także osoby, które mają uszkodzony układ odpornościowy, który nie może walczyć z infekcją, mogą wymagać uzyskania immunoglobuliny, jeśli zostaną ujawnione do odry.
Dlaczego profilaktyka jest niezbędna?

Zaszczepienie dziecka jest niezbędne, ponieważ odra może w niektórych przypadkach powodować poważne problemy.

Błędne przypadki w wiadomościach sprawiły, że niektórzy rodzice martwią się o związek między autyzmem a także szczepieniami. Jednak badania naukowe nie wykazały związku pomiędzy szczepieniami a autyzmem.

Mleko jest tylko jednym z najbardziej zakaźnych schorzeń. Wypadki mogą się łatwo zdarzyć. Na przykład, osoba z jeszcze jednego narodu może mieć odrę i jeszcze jej nie zna. Jeśli osoba ta wybiera się w podróż poza swój własny kraj, może rozprzestrzeniać odrę na ludzi, którzy nie są odporni na nią. Ponadto, jeżeli wybierzesz się w podróż do jeszcze jednej nacji i nie jesteś niepodatny na odrę, możesz zaryzykować.

Jeżeli nie rozumiesz, czy jesteś niewrażliwy na odrę i zamierzasz podróżować, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub podróżną placówką medyczną, aby sprawdzić, czy musisz otrzymać zastrzyk przed wyjazdem.

Syfilis

Ospa