Mammografia – rodzaje , kiedy robić , co to jest?

Mammografia - rodzaje , kiedy robić

Mammografia to zdjęcie rentgenowskie biustu, które wykorzystuje się do oceny komórek nowotworowych biustu. Mammografie mogą znaleźć guzy, które są tak samo malutkie, jak Ty czy Twój lekarz.

Istnieje wiele rodzajów mammografii. Składają się z nich:

Konwencjonalne mammografie, które umieszczają zdjęcia biustu na kliszy.
Mammografia cyfrowa, który umieszcza zdjęcia piersi bezpośrednio w pliku elektronicznym. Dzięki temu lekarz ma możliwość obejrzenia różnych widoków piersi bez konieczności wykonywania większej ilości zdjęć.

Cyfrowa tomosynteza biustu jest czasami nazywana mammografią 3-D. Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie do wykonania trójwymiarowego zdjęcia biustu. Jest to nowsze badanie, które może być wykonane samodzielnie lub za pomocą elektronicznej mammografii.

Komórki nowotworowe są najszybciej leczone, a także goją się, gdy zostaną odkryte na początku. Mammografie nie pozwalają na uniknięcie komórek raka piersi ani na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka u kobiety. Jednak w przypadku kobiet w wieku od 40 do 74 lat, mammografie mogą pomóc zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi.

Lekarz może zalecić przeprowadzenie badań przesiewowych w młodszym wieku, jeśli u pacjentki występują czynniki zagrażające wystąpieniu raka piersi.

Badanie na raka piersi: Kiedy powinnam zacząć robić badania mammograficzne?

Mammografia, która pokazuje się w celu zidentyfikowania komórek nowotworowych, gdy w rzeczywistości rak jest nieobecny (wyniki fałszywie pozytywne), może wystąpić w każdym wieku, ale jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi u młodszych kobiet. Około 5% do 10% przesiewowych mammografii z pewnością będzie wymagało większej ilości badań. Może się to składać z innej mammografii poszczególnych komórek piersi lub z dodatkowego badania, np. ultrasonograficznego. Większość z tych badań z pewnością nie wykaże obecności komórek nowotworowych.

Malaria