Malaria – oznaki , diagnoza , leczenie , objawy , co to jest? co wywołuje?

malaria-diagnoza-objawy

Co to jest malaria?

Gorączka dżungli jest ciężką chorobą, która wywołuje gorączkę, a także różne inne objawy i oznaki podobne do grypy. Można ją dostać od ugryzienia przez skażonego owada. Gorączka dżungli jest rzadka w Kanadzie i USA. Znajduje się ona w ponad 90 krajach na całym świecie, głównie w Afryce, Azji, Oceanii, a także w Ameryce Południowej i Środkowej. Niebezpieczeństwo wystąpienia gorączki dżungli jest największe w częściach Oceanii i Afryki subsaharyjskiej.

Co wywołuje malarię?

Malaria jest spowodowana ugryzieniem przez owada zakażonego krwiopijcą. Nie można zachorować na malarię tylko będąc w pobliżu osoby, która ma tę chorobę.

Jakie są oznaki i objawy?

Wiele infekcji malarią tworzy wysoką temperaturę, a także objawy grypopodobne, takie jak dreszcze, a także dyskomfort mięśniowy tkanki. Niektóre rodzaje gorączki dżungli mogą powodować dodatkowe poważne problemy, takie jak uszkodzenie serca, płuc, nerek lub umysłu. Te rodzaje mogą być szkodliwe.

Jak się wykrywa malarię?

Lekarz zrobi badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie ma gorączki dżungli.

Jak dokładnie jest leczona?

Leki zazwyczaj mogą leczyć tę dolegliwość. W przypadku wystąpienia ciężkiej postaci malarii konieczne może być przyjęcie do placówki służby zdrowia. Może nie dojść do całkowitego wyleczenia z ciężkiej postaci malarii, więc jeśli masz gorączkę dżungli, ważne jest, abyś został wcześnie zdiagnozowany i leczony.

W jaki sposób chroni się przed malarią?

Możesz mieć możliwość zapobiegania wystąpieniu gorączki dżungli, przyjmując leki przed, przez cały czas, a także po podróży do miejsca, w którym występuje gorączka dżungli. Jednak stosowanie leków w celu powstrzymania malarii nie działa stale. Dzieje się tak częściowo dlatego, że w niektórych częściach świata krwiopijcy są odporni na niektóre leki. Używanie środków odstraszających owady i moskitiery również pomaga powstrzymać malarię.

Zaburzenie wchłaniania