Jąkanie – diagnoza, co to jest, objawy, leczenie

jąkanieCo to jest jąkanie?

Jąkanie się jest trudnością językową, w której można się powielać, wyciągać, nie skończyć, lub pominąć dźwięki lub słowa bez potrzeby. Problem ten może być różny, od umiarkowanego do intensywnego.

Jąkanie, które zaczyna się podczas pierwszej dekady nauki języka u dziecka (w wieku od 2 do 7 lat) i ustępuje samoistnie aż do okresu dojrzewania, nazywane jest regularnym jąkaniem się. Jest ono standardową częścią rozwoju mowy. Większość dzieci nie przejmuje się tym i może nawet nie widzieć, że to robią. Ten rodzaj jąkania może przychodzić i odchodzić na jakiś czas. Potem może się stopniowo zmniejszać, aż do momentu, w którym już do niego nie dojdzie.

Jąkanie, które trwa lub pogarsza się przez lata, znane jest jako jąkanie rozwojowe. Ten rodzaj zacinania się może być niewygodny i trudny troszczyć się. Prawdopodobnie nie będzie lepiej bez leczenia.

Co powoduje jąkanie się?

Jąkanie się pojawia się, jeżeli umysł nie jest w stanie wysyłać i otrzymywać wiadomości w standardowy sposób. Lekarze nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje.

Jąkanie może wpaść do gospodarstwa domowego. Może być ono wywołane przez takie rzeczy, jak niepokój lub nawet opóźnienie w rozwoju.

W rzadkich sytuacjach jąkanie może być skutkiem urazu mózgu, na przykład po urazie głowy lub udarze mózgu.

Jakie są tego objawy?

Osoby, które mogą się jąkać:

Duplikaty, części zwrotów, a czasami kompletne słowa.
Wyciągnąć (wydłużyć) sylabę lub dźwięk. Na przykład, dziecko może powiedzieć: „Mam pięć lat”.
Spróbuj wspomnieć frazę lub uformować hałas, ale żaden dźwięk nie wychodzi. Mogą one również wstrzymywać się pomiędzy frazami w obrębie nuty.
Użyj innego słowa zamiast trudnego do wypowiedzenia wyrażenia.
Wyświetlaj zmęczenie lub niepokój podczas mówienia.
Używaj tylko elementów zwrotów.
Wstawianie słów lub zwrotów, które nie są ze sobą powiązane.

Możesz obserwować, jak dziecko jąka się dłużej, gdy jest podekscytowane, zdenerwowane, zestresowane lub wyczerpane. Konieczność zadawania lub odpowiadania na pytania albo wyjaśniania czegoś skomplikowanego może uaktywnić lub poprawić jąkanie się.

To samo dotyczy nastolatków i dorosłych, którzy się jąkają. Ja ma skłonność do pogarszać się w stresujących czasach, jak podczas publicznych wystąpień. Często nie zdarza się to podczas takich czynności jak śpiewanie, szeptanie, mówienie samodzielnie lub do zwierząt, a nawet czytanie.

Jak rozpoznaje się jąkanie? Diagnoza.

Patolog mowy Potrafi zdiagnozować jąkanie, gdy dziecko czyta na głos. Patolog może wyobrazić sobie lub uchwycić mówiące dziecko albo sprawdzić wzorce adresowe na różne sposoby. Dziecko może również wymagać badania fizycznego wraz z innymi badaniami, aby wykluczyć stan zdrowia, który wpływa na rozwój języka, na przykład problemy ze słuchem.

W razie jakichkolwiek obaw dotyczących adresu dziecka, w przypadku gdy jąkanie trwa dłużej niż 6-12 tygodni lub gdy jąkanie występuje u bliskich, należy porozmawiać z lekarzem dziecka.

Jeśli jesteś osobą dorosłą, która zaczęła się jąkać, udaj się do lekarza. Jąkanie, które zaczyna się u osoby dorosłej, jest najczęściej związane z wypadkiem, problemem zdrowotnym lub ciężkim urazem psychicznym. Aby zdiagnozować ten problem, lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, zada kilka pytań oraz będzie obserwował i słuchał, gdy będziesz mówić. Lekarz skieruje cię do jakiegoś patologa mowy i języka.

Leczenie jąkania

Leczenie jąkania się często wiąże się z poradnictwem dla rodziców i leczeniem mowy dziecka. Głównym celem terapii jest pomoc dziecku w jak najprostszej nauce mówienia.

Poradnictwo rodzicielskie może pomóc w uświadomieniu sobie, jak rozwija się język i poinstruować Cię, w jaki sposób możesz odnosić się do dziecka w sposób, który pomoże mu się odnaleźć. Nauczysz się również, jak pomagać dziecku w domu, stosując odpowiedni kontakt wzrokowy i mowę ciała, gdy tylko Twoje dziecko będzie chciało z Tobą porozmawiać.

Leczenie mowy jest istotne w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli jąkanie dziecka trwa, pogarsza się lub może być intensywne. Postępowanie z logopedą może pomóc dziecku w nauce konkretnego języka i zdolności mowy oraz poprawić jego zdolność do mówienia.

Przypomnij sobie, że gdy dziecko zaczyna się jąkać we wczesnej młodości, jest skłonne do samodzielnego jąkania się. Jeżeli uważasz, że zacinanie się dziecka nie jest normalnym zjawiskiem, porozmawiaj z jego lekarzem.

Dorośli lub nastolatki jąkające się mogą skorzystać zarówno z terapii językowej, jak i z poradnictwa. Porady pomogą Ci poradzić sobie ze stresem, bardzo niską samooceną, a także z innymi problemami, które mogą pogorszyć proces jąkania się.

Gdy jąkanie jest spowodowane urazem mózgu, np. po urazie głowy, leczenie może obejmować terapię logopedyczną, rehabilitację fizyczną, leki i terapię dla samego urazu mózgu.

Jak rodzice pomagają dziecku, które się jąka?

Reagując w sposób troskliwy i wspierający, możesz pomóc swojemu dziecku uwolnić się od problemów społecznych i psychologicznych, które czasami prowadzą do jąkania się.

Mówić powoli i spokojnie, i często się jąkać. Używać krótkich, prostych zwrotów.
Spędzać kilka cichych, nieprzerwanych chwil z dzieckiem każdego dnia. Pozwól swojemu dziecku prowadzić dokładnie to, co oboje robicie i o czym mówicie w tym czasie. Pokazanie Wam, że lubicie ten czas razem, pomoże zbudować zaufanie dziecka.
Bądźcie ostrożni, jeśli wasze dziecko mówi. Nie krytykujcie, nie przerywajcie, nie zadawajcie zbyt wielu pytań. Zapewnij dziecku czas i uwagę, że chce ono wyrazić swoje pomysły i myśli.
Używaj pozytywnego wyrazu twarzy i mowy ciała, gdy tylko dziecko zacznie mówić. Udowodnij, że jesteś skupiony na przekazie, a nie na tym, jak on mówi.
Powiedz swojemu dzieciakowi, że bierzesz je bez względu na wszystko.

Zez