Haluksy – leczenie , operacja , domowe sposoby , jak leczyć

Co to jest haluks?

Co to jest haluks?

Haluks to powiększenie kości lub tkanki wokół stawu u podstawy wielkiego palca. Duży palec może się obracać w kierunku drugiego palca. Tkanki wokół stawu mogą być opuchnięte, a także czułe.

Guzek kostny u podstawy małego palca nazywany jest haluksem. Palec u stopy dodatkowo wygina się do wewnątrz, a staw puchnie lub zwiększa się jego rozmiar.

Co powoduje powstanie haluksów?

Możesz dostać haluksa, jeśli:

To znaczy, że twoja stopa jest ukształtowana i wywiera nadmierny nacisk na twój duży palec u nogi. Ponieważ haluksy mogą występować w rodzinach, niektórzy specjaliści uważają, że nabyty kształt stopy sprawia, że niektóre osoby są najbardziej narażone na ich otrzymanie.
Podczas spaceru stopa toczy się zbytnio do wewnątrz. Typowa jest umiarkowana ilość zwijania się do wewnątrz, czyli pronacja. Jednak przy nadmiernej pronacji mogą wystąpić uszkodzenia i urazy.
Masz wypoziomowane stopy.
Często zakładasz buty, które są zbyt ograniczone.

Każde z nich może wywierać nacisk na duży staw palcowy. Ciągły ucisk wymaga z czasem, aby duży palec u nogi nie został ułożony, a następnie wygięty w kierunku różnych innych palców

Jakie są oznaki i objawy haluksów

Jakie są oznaki i objawy?

Twoja haluks może nie wywoływać żadnych objawów. Możesz też odczuwać dyskomfort związany z dużym palcem u nogi, czerwoną lub zapalną skórą, a także obrzękiem u podstawy dużego palca. Ogromny palec może wskazywać na różne inne palce, a także stwarzać problemy w różnych innych palcach, np. palec młotkowy. Bionetka może tworzyć podobne znaki u podstawy małego palca.

Jak są wykrywane haluksy?

Lekarz zapyta o Twoje wcześniejsze samopoczucie i skrupulatnie przeanalizuje Twój palec u nogi, a także staw. Może to być kilka z tych pytań: Kiedy zaczęły się bukiety? Jakie czynności lub buty jeszcze bardziej pogarszają stan twoich bukietów? Czy jakieś inne stawy bolą? Lekarz zbada palce u rąk i stawów oraz zbada zakres ich aktywności. Robi się to podczas siedzenia i w pozycji stojącej, aby lekarz widział palce i stawy w spoczynku, a także podczas porodu.

Zdjęcia rentgenowskie są często używane do sprawdzania kości lub do odrzucenia różnych innych powodów dyskomfortu, jak również obrzęku. Inne badania, takie jak badania krwi lub artrocenteza (eliminacja płynu ze stawu do badań), są czasami wykonywane w celu poszukiwania innych problemów, które mogą powodować dyskomfort stawów i obrzęk. Problemy te mogą obejmować podagrę, reumatoidalne zapalenie stawów lub zakażenie stawów.

Jak są one leczone?

Obecnie nie ma mocnych dowodów wskazujących na najlepszą terapię dla buziaków. Jednak w wielu przypadkach można je leczyć w domu. Polega ona na przyjmowaniu leków, które można kupić bez recepty w celu wyeliminowania dyskomfortu palcowego. Pomaga to również w stosowaniu obuwia, które nie powoduje bólu stóp. Przykładem może być unikanie wysokich obcasów lub szczupłych butów. Można założyć wkładki do poduszek, które wyściełają szczękę, a w wielu przypadkach można zastosować wkładki do butów (wkładki) na zamówienie.

Należy unikać czynności, które wywierają nacisk na duży palec i stopę. Nie poddawaj się jednak ćwiczeniom z powodu dyskomfortu palcowego. Próbuj wykonywać czynności, które nie wywierają dużego nacisku na Twoją stopę, takie jak pływanie czy jazda na rowerze.

Leczenie chirurgiczne w celu poradzenia sobie z haluksem może być alternatywą, jeśli różne inne terapie nie łagodzą dyskomfortu. Istnieją różne rodzaje zabiegów chirurgicznych na haluksy. Zarówno Ty, jak i Twój lekarz możecie podjąć decyzję, która z nich jest dla Was najlepsza.

Jak dokładnie można uniknąć haluksów?

Odpowiednie obuwie może chronić przed buziami. Załóżcie Państwo obuwie przestronne, które ma szerokie i głębokie pudełka na palce (miejsce, które graniczy z palcami), niskie lub równe pięty, a także doskonałe podparcie łuku. Należy unikać obuwia ciasnego, smukłego lub na wysokim obcasie, które obciąża ogromne palce u nóg.

Medycyna z pewnością nie uniknie ani nie wyleczy haluksów.

Znęcanie się nad dziećmi

Pęcherz