Choroby skóry głowy – wypadanie włosów, swędzenie, łupież, łuszczyca

Wiele osób ma problemy z włosami lub skórą głowy. Włosy mogą rozdwajać Choroby-skóryry-glowy-wypadanie-łupieżsię lub wypadać, łamać się lub rosnąć powoli. Łupież, swędzenie lub łuszczenie się skóry głowy mogą powodować zarówno wstyd, jak i ból. Włosy, a także problemy ze skórą głowy mogą być niepokojące, jednak na ogół nie wynikają one z poważnych problemów klinicznych.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów, polegająca na przerzedzaniu i uszkadzaniu, jest najczęstszym problemem skóry głowy. Wiele osób zrzuca od 50 do 100 włosów dziennie.

Włosy powoli przerzedzają się wraz z wiekiem, choć nie wszystkie są jednakowe. Genetyczne przerzedzanie się lub łysienie jest najczęstszą przyczyną przerzedzania się włosów. Możesz je odziedziczyć po mamie lub tatusiu ze strony rodziny. Kobiety z tą cechą tworzą przerzedzone włosy, podczas gdy mężczyźni mogą stać się całkowicie bezwłosymi. Stan ten może zacząć się u nastolatków, dwudziestolatków, czy trzydziestolatków.

Niemowlęta często zrzucają swoje wspaniałe dziecięce włosy, które następnie są zmieniane przez włosy dojrzałe. Ze względu na zmiany czynników hormonalnych, kobiety zwykle tracą włosy przez 1 do 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu karmienia piersią.

Do innych możliwych przyczyn nadmiernej utraty, przerzedzenia lub uszkodzenia włosów należą:

Uszkodzenia włosów spowodowane przez środki do pielęgnacji włosów, takie jak barwniki i środki trwałe, a także przez gorące wałki, marszczarki lub suszarki do ubrań.
Zachowania związane z ciągnięciem za włosy lub skręcaniem włosów. Trichotilomania jest problemem zdrowia psychicznego, w którym człowiek wyjmuje swoje własne włosy, zwykle z głowy, rzęs, a także brwi.
Efekty uboczne leków lub terapii klinicznych, takich jak chemioterapia lub radioterapia.
Obecna terapia chirurgiczna, wysoka gorączka lub napięcie emocjonalne. Utrata włosów po 4 tygodniach do 3 miesiącach od silnego fizycznego lub emocjonalnego niepokoju może być bardzo duża. Ten rodzaj wypadania włosów zazwyczaj zatrzymuje się w ciągu kilku miesięcy.
Choroba, taka jak toczeń, a także nadczynność tarczycy.
Ciężkie zatrucia metalami, takie jak zatrucie talem lub arszenikiem.
Złe odżywianie, w szczególności brak białka lub żelaza w planie diety.
Uszkodzenia wałów włosowych na skutek oparzeń lub różnych innych urazów.

Swędzenie, łuszczenie się lub złuszczanie się skóry głowy

Swędzenie, łuszczenie się lub zgniecenie skóry głowy może być spowodowane swędzeniem:

Czapka kołyskowa, tłuste, żółte skórki na skórze głowy dziecka Przeważa u dzieci i nie jest wywoływana przez dolegliwości. Nie oznacza to, że dziecko nie jest pod dobrą opieką. Zobacz zdjęcie czapki kołyskowej.
Łupież, opadanie skóry na skórę głowy, który pozostawia białe płatki na głowie, szyi i ramionach. Może to być rodzaj choroby skóry zwanej zapaleniem skóry głowy, która powoduje zwiększone wydalanie normalnych komórek skóry głowy. Łupież może być również wywołany przez zakażenie grzybicze. Dostosowania hormonalne lub sezonowe mogą spowodować jeszcze większe nasilenie łupieżu.
Wszy głowowe, małe bez skrzydłowe szkodniki, które tworzą swędzenie i surowe plamy na skórze głowy. Wszy głowowe są najczęściej spotykane u dzieci w wieku szkolnym.
Infekcja grzybicza zewnętrznej warstwy skóry głowy, a także we włosach. Zwykle tworzy wysypkę składającą się z okrągłych plam z podniesionymi, czerwonymi krawędziami, które wyglądają jak robaki. Wysypka rozprzestrzenia się z tych krawędzi, zwykle pozostawiając środek czysty, zapewniając mu formę pierścienia.
Powtarzające się (przewlekłe) stany chorobowe skóry, takie jak łuszczyca i łojotok.
Niezwykły, nawracający problem skórny zwany liszaj płaski (lichen planus). Stan ten pojawia się częściej w wyniku stresu, zmęczenia lub bezpośredniej ekspozycji na leki lub substancje chemiczne.

Bóle, odleżyny lub uderzenia na skórze głowy

Nieprzyjemne owrzodzenia, odleżyny lub uderzenia, które powstają na skórze głowy, mogą być spowodowane:

Infekcja wałów włosowych (zapalenie mieszków włosowych) lub skóry głowy (np. liszajec).
Reakcja skóry wrażliwej (kontaktowe zapalenie skóry).
Infekcje wirusowe, takie jak ospa wietrzna, a także gonty dachowe.
Problem skórny, taki jak trądzik.
Cysty, takie jak torbiel naskórkowa.

Rak skóry głowy może wystąpić na skórze głowy, szczególnie w miejscach słabo pokrytych przez włosy. Może on niszczyć komórki i tkanki skóry, a także, w niektórych przypadkach, rozprzestrzeniać się (przerzuty) na różne inne części ciała. Rak skóry może pojawić się jako rozwój lub kret, zmiana we wzroście lub kret, ból, który nie wyzdrowieje, lub stan zapalny skóry. Trzy najbardziej typowe rodzaje komórek raka skóry to podstawowe komórki raka skóry, a także czerniak.

Leczenie

Leczenie problemów ze skórą głowy zależy od tego, co jest przyczyną problemu.

Sprawdź swoje objawy, aby podjąć decyzję, czy i kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza.

Move&Flex

StrongUp Gel