Choroba dwubiegunowa – efektywna , objawy , test , przyczyny , wiki

Czy ten temat jest dla ciebie?

Ten temat omawia zaburzenie dwubiegunowe u dorosłych. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko lub nastolatek może mieć chorobę dwubiegunową, zapoznaj się z tematem Zaburzenia dwubiegunowego u dzieci i nastolatków.

Choroba dwubiegunowa - efektywna , objawy , test , przyczyny , wiki

Co to jest choroba dwubiegunowa?

Choroba dwubiegunowa jest chorobą, która powoduje skrajne zmiany nastroju, począwszy od maniakalnych epizodów o bardzo wysokiej energii, a skończywszy na skrajnie niskich poziomach depresji. Nazywana jest również chorobą maniakalno-depresyjną.

Choroba ta może powodować zachowania tak skrajne, że nie można funkcjonować w pracy, w sytuacjach rodzinnych i społecznych, ani w relacjach z innymi osobami. Niektóre osoby z chorobą dwubiegunową stają się samobójcami.

Około 1% populacji, czyli 1 na 100 osób, cierpi na chorobę dwubiegunową.przypis 1

Ważne jest, by wiedzieć, że nie jesteś sama. Rozmowa z innymi, którzy cierpią na chorobę dwubiegunową, może pomóc ci dowiedzieć się, że jest nadzieja na lepsze życie. A leczenie może pomóc ci odzyskać kontrolę.

Co powoduje chorobę dwubiegunową?

Przyczyna choroby dwubiegunowej nie jest dobrze poznana. Ale eksperci uważają, że wiele czynników może być z tym związanych. Ma tendencję do biegania w rodzinach. Jesteś bardziej narażony na chorobę dwubiegunową, jeśli ma ją bliski członek rodziny.

Jakie są objawy?

Objawy zależą od wahań nastroju, albo „wzlotów i upadków”. Podczas maniakalnego haju, możesz czuć:

Bardzo szczęśliwy, energiczny, albo na krawędzi. Jakbyś potrzebował bardzo mało snu. Zbyt pewny siebie.

Niektórzy ludzie wydają dużo pieniędzy lub angażują się w niebezpieczne działania, gdy są maniakalni. Po epizodzie maniakalnym, możesz wrócić do normy. Albo twój nastrój może zmienić się w kierunku przeciwnym do uczucia smutku, depresji i beznadziei. Podczas epizodu depresyjnego, lub niski, może mieć:

Kłopoty z myśleniem i podejmowaniem decyzji. Problemy z pamięcią. Mniejsze zainteresowanie rzeczami, którymi cieszyliście się w przeszłości. Myśli o zabijaniu się.

Wahania nastroju w przypadku zaburzenia dwubiegunowego mogą być łagodne lub skrajne. Mogą pojawiać się powoli w ciągu kilku dni lub tygodni albo nagle w ciągu kilku minut lub godzin. Te wahania nastroju mogą trwać kilka godzin lub kilka miesięcy.
Jak rozpoznaje się chorobę dwubiegunową?

Choroba dwubiegunowa jest trudna do zdiagnozowania. Najpierw Twój lekarz lub terapeuta zada szczegółowe pytania o to, jakie masz objawy i jak długo one trwają. Twój mocz i krew mogą być badane w celu wykluczenia innych problemów, które mogą być przyczyną Twoich objawów.

Istnieją dwa rodzaje zaburzeń dwubiegunowych: I i II.

Aby móc zdiagnozować chorobę dwubiegunową I, trzeba było ją mieć:

Epizod maniakalny trwający co najmniej tydzień (lub mniej, jeśli musiałaś być hospitalizowana). W tym czasie pojawiły się trzy lub więcej objawów manii, takich jak mniejsza potrzeba snu lub uczucie, jakby twoje myśli się ścigały.

W chorobie dwubiegunowej II lekarz będzie szukał tych samych objawów, ale haj maniakalny może być mniej poważny i krótszy.

Jak choroba dwubiegunowa jest leczona?

Choroba dwubiegunowa jest uleczalna. Dzięki leczeniu, które obejmuje leki i poradnictwo, możesz poczuć się lepiej.

Być może trzeba będzie spróbować kilku leków, aby

Znajdź kombinację, która ci pomoże.

Większość osób z chorobą dwubiegunową musi codziennie przyjmować lek zwany stabilizatorem nastroju. Leki o nazwie antypsychotyki mogą pomóc w opanowaniu fazy maniakalnej. Leki przeciwdepresyjne są ostrożnie stosowane w epizodach depresji, ponieważ powodują one, że niektóre osoby przechodzą w fazę maniakalną.

Ważną terapią jest również poradnictwo dla Ciebie i Twojej rodziny. Może ono pomóc Ci poradzić sobie z niektórymi problemami zawodowymi i relacyjnymi, które może spowodować choroba.

Możesz zrobić kilka rzeczy samodzielnie, aby pomóc w radzeniu sobie z chorobą dwubiegunową. Należą do nich regularna aktywność, odpowiednia ilość snu oraz nauka rozpoznawania wczesnych oznak wzlotów i upadków.

Ludzie często przestają przyjmować swoje leki w fazie maniakalnej, ponieważ czują się dobrze. Ale to jest błąd. Musisz regularnie przyjmować leki, nawet jeśli czujesz się lepiej.

Antyoksydanty – co to ? , w żywności , najsilniejsze …

Lęk – czym jest ? , strach , fobia , …