Bezdech senny -co to jest, objawy, diagnoza, leczenie

bezdech-sennyCo to jest bezdech senny?

Bezdech senny zazwyczaj oznacza, że Twój regularny oddech jest zablokowany lub częściowo zablokowany podczas snu. Problem może być od łagodnego do intensywnego, w zależności od tego, jak często płuca nie mają wystarczającej ilości atmosfery. Może się to zdarzyć od 5 do 30 lub dwa razy po godzinie drugiej.

Ten problem koncentruje się na obturacyjnym bezdechu sennym, który jest najczęstszym typem bezdechu.

Mniej częsty rodzaj bezdechu sennego, zwany centralnym bezdechem sennym, może występować u osób, które doświadczyły udaru mózgu, cierpią na problemy z sercem, mają określone leki (jako przykład opioidy) lub mają guza mózgu lub zaburzenia. Chociaż ta sprawa nie dotyczy centralnego bezdechu sennego, kilka z omawianych tu metod leczenia może być również pomocnych w jego wyleczeniu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się więcej na temat bezdechu sennego podstawowego.

Przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?

Zablokowane lub zastąpione drogi oddechowe Na nosie, ustach lub szyi może prowadzić do bezdechu sennego. Twoje drogi oddechowe mogą zostać zablokowane, gdy mięśnie szyi i język rozluźnią się podczas snu.

Bezdech senny może również wystąpić, gdy masz duże migdałki lub migdałki. W ciągu dnia, gdy się obudzisz i wstaniesz, może to nie powodować problemów. Jednak podczas drzemki w nocy są one w stanie wypchnąć Twoje drogi oddechowe w dół, zawężając je i powodując bezdech senny. Bezdech senny może również wystąpić, gdy masz problem z kością szczęki.

U dzieci częstą przyczyną bezdechu sennego są duże migdałki lub migdałki.

Bezdech senny jest o wiele bardziej podatny na jego wystąpienie w przypadku, gdy jesteś zbyt ciężki, używasz niektórych rodzajów alkoholu lub narkotyków przed snem, a nawet śpisz w kręgosłupie.

Jakie są objawy?

Podstawowymi objawami bezdechu sennego, które możesz wykryć, są..:

Może nie czujesz się wypoczęty po nocy.
Uczucie drenażu w ciągu dnia.
Wstanie z bólem głowy.

Twój partner w łóżku może stwierdzić, że jeśli będziesz spał spokojnie?

Rezygnujesz z oddychania.
Często chrapiesz głośno.
Dławisz się.
Rzucasz i przerzucasz.

Dzieciaki, które mają bezdech senny?

Prawie zawsze chrapiesz.
Możliwe, że mają problemy z koncentracją w ciągu dnia.
Mogą być zdenerwowane podczas snu i budzić się zazwyczaj. Mogą też mieć problemy z moczeniem się w łóżku.

Dzieci mogą jednak nie wyglądać na bardzo senne w ciągu dnia (ważny objaw u dorosłych). Pojedynczy prawdziwy objaw bezdechu sennego u niektórych dzieci może nie rosnąć tak szybko jak wiele dzieci w ich wieku.

Czy bezdech senny może powodować dodatkowe problemy?

Posiadanie bezdechu sennego może prowadzić do poważnych problemów, takich jak:

Wysokie ciśnienie krwi.
Wysokie ciśnienie krwi w płucach.
Nieprawidłowy rytm serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa (CAD), a nawet udar mózgu.
Depresja.
Cukrzyca.

Jeśli masz bezdech senny, możesz nie spać i być może możesz. Jeśli w ciągu dnia czujesz się zmęczony i wpada się w sposób, w jaki robisz te normalne rzeczy (np. praca, szkoła, czy nawet zmuszanie), koniecznie musisz porozmawiać z lekarzem. Bądź bezpieczny. Nie prowadź pojazdu, ponieważ jesteś zmęczony.

Jak rozpoznaje się bezdech senny? Diagnoza.

Twój lekarz najprawdopodobniej zbada cię i zapyta o twój dotychczasowy stan zdrowia. Może również zapytać Twojego śpiącego partnera o Twoje zachowanie podczas snu i chrapania oraz o to, jak bardzo jesteś zmęczony w ciągu dnia.

Twój lekarz może wskazać analizę snu. Badanie snu może odbyć się w domu lub w ośrodku wypoczynkowym, w którym możesz spędzić wieczór. Badanie snu pozwala stwierdzić, jak często przestajesz oddychać lub zużywasz za mało powietrza przepływającego przez twoje własne płuca podczas snu. Ponadto dowiadują się, ile tlenu masz w krwiobiegu podczas snu. Można przeprowadzić badania krwi i prześwietlenia.

Jak można by to leczyć?

Możesz znaleźć sposób na leczenie łagodnego bezdechu sennego, wprowadzając zmiany w sposobie życia i snu. Jako przykład:

Zrzuć wagę, jeśli jesteś za ciężki.
Spanie po własnej stronie, a nie po kręgosłupie.
Unikaj narkotyków i alkoholu jak środków uspokajających przed snem.

W przypadku, gdy zmiany w stylu życia nie pomagają w bezdechu sennym, być może będziesz mógł korzystać z doustnego aparatu oddechowego lub innych form aparatów. Podczas snu należy utrzymywać drogi oddechowe otwarte.

Bezdechy senne mogą być leczone przy użyciu urządzenia, które umożliwia oddychanie podczas snu. Terapia ta jest również znana jako stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, lub CPAP (stan „SEE-pap”). Czasami obok CPAP mogą być stosowane leki, które pomagają zachować czujność w ciągu dnia. W przypadku, gdy Twój piec, migdałki, następnie języczek lub różne komórki blokują drogi oddechowe, lekarz może zalecić operację, aby rozpocząć własne drogi oddechowe.

Inne artykuły warte uwagi:

Man Pride

Recardio