Lęk – czym jest ? , strach , fobia , leczenie , objawy , diagnoza

Martwienie się lub zdenerwowanie jest normalną częścią codziennego życia. Każdy od czasu do czasu zaczyna się martwić lub odczuwa niepokój. Lęk od łagodnego do umiarkowanego może pomóc w skupieniu uwagi, energii i motywacji. Jeśli lęk jest poważny, możesz odczuwać bezradność, dezorientację i skrajne obawy, które są nieproporcjonalne do rzeczywistej powagi lub prawdopodobieństwa wystąpienia strachu. Przytłaczający niepokój, który zakłóca codzienne życie, nie jest normalny. Ten rodzaj lęku może być objawem uogólnionego zaburzenia lękowego lub może być objawem innego problemu, takiego jak depresja.

Lęk może powodować objawy fizyczne i emocjonalne. Specyficzna sytuacja lub strach mogą powodować niektóre lub wszystkie te objawy przez krótki czas. Kiedy sytuacja przemija, objawy zazwyczaj ustępują.

Fizyczne objawy lęku obejmują:

Drgania, drgawki lub wstrząsy.
Uczucie pełności w gardle lub klatce piersiowej.
Nieoddech lub szybkie bicie serca.
Zawroty głowy lub zawroty głowy.
Pocenie się lub zimne, lepkie ręce.
Uczucie nerwowości.
Napięcie mięśni, bóle lub bolesność (myalgie).
Skrajne zmęczenie.
Problemy ze snem, takie jak niezdolność do zasypiania lub pozostawania we śnie, wczesne budzenie się lub niepokój (brak poczucia odprężenia po przebudzeniu się).
Lęk wpływa na tę część mózgu, która pomaga kontrolować sposób komunikowania się. Utrudnia to twórcze wyrażanie siebie lub skuteczne funkcjonowanie w związkach. Objawy emocjonalne lęku obejmują:

Niepokój, rozdrażnienie lub uczucie na krawędzi lub na kluczu.
Zbytnio się martwiącym.
Obawiając się, że stanie się coś złego, czując się skazanym na zagładę.
Niezdolność do koncentracji; uczucie, że twój umysł jest pusty.
Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe występują wtedy, gdy ludzie mają zarówno fizyczne, jak i emocjonalne objawy. Zaburzenia lękowe zakłócają sposób, w jaki dana osoba współżyje z innymi i wpływają na codzienne czynności. Kobiety są dwa razy bardziej narażone na problemy z zaburzeniami lękowymi niż mężczyźni. Przykłady zaburzeń lękowych obejmują ataki paniki, fobie i uogólnione zaburzenia lękowe.

Często przyczyna zaburzeń lękowych nie jest znana. Wiele osób z zaburzeniami lękowymi twierdzi, że przez całe życie czuły się nerwowe i niespokojne. Problem ten może wystąpić w każdym wieku. Dzieci, u których rozpoznanie depresji u przynajmniej jednego z rodziców jest ponad dwukrotnie bardziej prawdopodobne, że cierpią na zaburzenia lękowe niż inne dzieci.

Zaburzenia lękowe często występują w przypadku innych problemów, takich jak:

Problemy związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja.
Problemy związane z używaniem substancji.
Problem fizyczny, taki jak choroba serca lub płuc. Przed rozpoznaniem zaburzeń lękowych konieczne może być przeprowadzenie pełnego badania lekarskiego.
Ataki paniki
Atak paniki to nagłe uczucie skrajnego niepokoju lub intensywnego strachu bez wyraźnej przyczyny lub gdy nie ma niebezpieczeństwa. Ataki paniki są częste. Czasami zdarzają się one u ludzi, którzy są zdrowi. Ataki paniki trwają zazwyczaj tylko kilka minut, ale atak może trwać dłużej. A dla niektórych osób niepokój może się szybko nasilić podczas ataku.

Lęk - leczenie , objawy , diagnoza

Objawy obejmują uczucie umierania lub utraty kontroli nad sobą, szybkie oddychanie (hiperwentylacja), drętwienie lub mrowienie rąk lub warg oraz wyścigowe serce. Możesz czuć zawroty głowy, pot lub wstrząsy. Inne objawy to problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej lub napięcie w klatce piersiowej oraz nieregularne bicie serca. Objawy te pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia.

Czasami objawy ataku paniki są tak intensywne, że osoba obawia się, że ma atak serca. Wiele objawów ataku paniki może wystąpić w przypadku innych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, choroba wieńcowa lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Przed rozpoznaniem zaburzeń lękowych konieczne może być przeprowadzenie pełnego badania lekarskiego.

Ludzie, którzy powtarzają nieoczekiwane ataki paniki i martwią się o ataki, są uważani za osoby cierpiące na zaburzenia paniki.

Fobie

Fobie są ekstremalnymi i irracjonalnymi lękami, które zakłócają codzienne życie. Ludzie z fobiami mają obawy, które są nieproporcjonalne do realnych zagrożeń i nie są w stanie ich kontrolować.

Fobie są powszechne i czasami występują w innych warunkach, takich jak zaburzenia paniki lub Tourette’a. Większość ludzi radzi sobie z fobiami, unikając sytuacji lub przedmiotu, który wywołuje u nich panikę (zachowanie unikania).

Zaburzenie fobiczne występuje wtedy, gdy zachowanie unikania staje się tak skrajne, że zakłóca zdolność do uczestniczenia w codziennych czynnościach. Istnieją trzy główne rodzaje zaburzeń fobicznych:

Strach przed samotnością lub w miejscach publicznych, gdzie pomoc może nie być dostępna lub gdzie ucieczka jest niemożliwa (agorafobia).
Strach przed sytuacjami, w których jednostka może być narażona na krytykę ze strony innych (fobia społeczna).
Strach przed konkretnymi rzeczami (specyficzna fobia)
Fobie można leczyć w celu zmniejszenia uczucia strachu i niepokoju.

Należy sprawdzić objawy, aby zdecydować, czy i kiedy należy udać się do lekarza.

Arnika Górska

Zapalenie opon mózgowych